Hoppa till innehåll

Lilla Julkalendern 2020: femtonde luckan

Lucka 13 var en lustiger historia med allsköns finurliga ledtrådar som följdes av två tischavinnare i Rosman och Ökenråttan. Men detta var blott en västanfläkt jämfört med det sammelsurium av recept, rim och lusseerfarenheter som kryddade facitet!

Att fortsätta på julkalenderstigen känns som att gå hem från festen alldeles för tidigt, men här kommer ändå nästa gåta!

Lucka 15


Amerikanen gav mannen i skrynklig trenchcoat ännu en kaffe och sa: ”Hördu Orlando Bloom. Varför sitter du kvar här fortfarande? Om de fattar ett beslut kan vi ju bara skicka ett sms till dig.”

Bloom svarade inte, han bara tittade ut genom fönstret, längs den folktomma gatan. Det var kallt ute.

”Det kan ta hur lång tid som helst innan de bestämmer sig och du kan ju inte sitta här och vänta i en evighet. Du hinner hit från Cornwell på 20 minuter eller så.”
”Nej”, sa Bloom, ”vi är nästan framme vid deadline nu.”
”Men du kan inte vänta så länge på beslutet.”
”Jag är okej. Jag kommer att tala om för Seinfeld att det här har gått bra.”
”Men hur jävla länge tänker du vänta?”
”Tills de fattar beslut om Brexit”, mumlade Bloom.
”Men i morse sa du ju att de skulle komma överens idag.”

Bloom vände sig mot amerikanen.

”Politiker är inte robotar. De har inte tidtabell… jo. Det har de ju. Men nu är de upptäckta, de känner sig förföljda, kanske till och med rädda. De har bara en chans, och den måste de ta nu.”

Ett litet surr hördes.

”Var det din?”
”Ja, oj”, sa amerikanen och tittade ner i mobilen. ”Förhandlingarna om brexit förlängs, står det. Tur att jag talar tyska. Sorry, hur är det med din far, förresten?”
”Häll käft” sa Bloom, ”jag är inte längre en fri man. Jag tror jag måste kräkas.”


😀

Facitsajten!

Lucka 1 och dess facit. Lucka 13 och dess facit.
Lucka 3 och dess facit. Lucka 15 och dess facit.
Lucka 5 och dess facit. Lucka 17 och dess facit.
Lucka 7 och dess facit. Lucka 19 och dess facit.
Lucka 9 och dess facit. Lucka 21 och dess facit.
Lucka 11 och dess facit. Lucka 23 och dess facit.

Programförklaringen!

Share
Publicerat iBloggen
Subscribe
Notify of

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

79 Comments
5 years ago

embryo vakna

hallon det är dags att klivra upp

embryo

vakna eftersom det är dan före dan före dan före dan okcsåvidare

embryo vi måste ut okcså leta efter julgrannen okcså skaffra en ny skärva

embryo

sluta filma det är inte roligt: jag ser att du kiknar

Maplestream
5 years ago

Godmorgon!

5 years ago

Godmorgon! Kiknar, säger embryo. Då gissar jag på Galileo Galilei idag igen. Gärna på Skebokvarnsvägen, den har inte varit med på länge.

Ninja i Klockrike
5 years ago

Morrn da.
Här ska det strax sussas, så om ni andra löser på så fattar jag väl frampt eftermiddagen när jag vaknar.
Tack på förhand.

Ardy
5 years ago

🙂

Looooooooo
5 years ago

Oj, idag är det rätt upp på läktaren som gäller för mig! Kaffe i handen, kanske en liten lussekatt?

Pysseliten
5 years ago

Jaha, dagens pussel ligger upplaggt. Nu ska man bara trycka ihop Cornwell, Brexit och Seinfeldt med en skrynklig trenchcoat som talar tyska i finkan … och hjälp … en emoji!

Dina
5 years ago

Go’morron! Har precis läst ikapp gårdagens bås och sitter med kaffet i vrångstrupen pga skratt.
(Det var så lite, Chrili. Det var signaturen som visade första steget för mig med.)
(Du och jag, SG! Vi får tackla T-problemet tillsammans på något sätt.)
(Tack för lammreceptet, Ninja. Skall användas.)

Första googleletandet kommer fram till ”It looks like there aren’t many great matches for your search”. Jaha det låter ju lovande. Inte. Sätter mig på läktaren.

Dina
5 years ago

Poletten! Trillade! Hjälp!
Och alldeles självständigt. Konstig känsla.
Vad skall jag göra resten av dagen? Jobba? (Har att välja mellan att sy gardiner och jobba i trädgården.)

PK
5 years ago

Jag ler igenkännande när jag i Orlando Bloom ser en medelålders man som är förvånansvärt vältränad för sin ålder. Lite symboler, mysterier och en amerikan pekar direkt mot Dan Brown. Men hur hamnade ett helgon i den här soppan? Lite David mot Goliat!

Betong-Bess
5 years ago

Godmorgon! Här trillar ingen polett ned inte. Nu ska jag ägna resten av dagen åt att fundera på hur jag får en fallfärdig betongkonstruktion att stå upp i 50 år till.

5 years ago

PK – gillar hur du tänker. Han förstår ju tyska också, kan vi inte kalla honom Dan Braun då’rå?

5 years ago

Rena cirkusen.

Ökenråttan
5 years ago

Le och smila en smula.

hyttfogden
5 years ago

Tack snälla Nerikes Allehanda!

KerstinB
5 years ago

Jag tror inte att han lever, men kanske ler han i sin himmel?

5 years ago

Morron!

Undrar hur Jossilurens ska kunna få det här till Orlando Bloom då. Fullt så enkelt brukar det ju inte vara.

Pepparkaka någon?

skogsgurra
5 years ago

Jag får gränsöverskridande vibbar.
På tal om det så ligger ett par av mina favoritorter på varsin sida om en gräns.
Bilden har inget med HB att göra. I vanlig ordning.

Magganini
5 years ago

En dag som denna räckte det med ”skrynklig trenchcoat”.

Maplestream
5 years ago

Dystopi och smileygubbar. Först ser jag en eller ett par filmer flimra förbi. Men vem vet.

5 years ago

Jag vill inte slå på stora trumman, men idag tror jag faktiskt att polletten trillade ner!

Wickmanskan
5 years ago

Leverans av årets julklapp från firman idag. Tur att jag har ”kanske-väskan” med mig.

Christer, the Long Distance Personal Trainer
5 years ago

Va?

Lottenpotten
5 years ago

Oh, mammas favorit! Men hon är svag för allt som låter litet franskt som poole au four och môle au chocolat.

Dina
5 years ago

”kanske-väska” ? Man (jag) undrar.

5 years ago

Har studsat omkring i Tyskland, Skåne och Ryssland. Inget verkar tydligare än något annat.

Men det ska ju inte vara för lätt. Ju.

Hemul
5 years ago

Brid, jag undrar också vad Jossilurens ska ta sig till idag. Mitt förslag är att tillfälligtvis byta ut den gode herr Bloom mot någon annan eftersökt herre, till exempel Gary Oldman.

Niklas i Göteborg
5 years ago

Jaha. Det får funderas på det här.

Magganini
5 years ago

Annars har Jossilurens diverse andra Bl**m att knyckla in i luckan.

5 years ago

Jag ler vid tanken på att jag äntligen kunde en lucka.

5 years ago

Åh! En lucka jag kan. Lars Lindh är dagens HB så klart.

Smultronblomman
5 years ago

Jag kommer att tänka på en kvartett; Crosby, Stills, Nash and Young. Sedan blev de visst en kvintett. Den femte var okänd. En film som jag sett många gånger för att jag hela tiden upptäcker en massa nya detaljer. Det växlar mellan nutid och dåtid. Huvudpersonen har likadan kläder på sig .För mig var det först svårt att veta om det var ’då’ eller ’nu’. Log han nån gång i filmen över huvud taget, utom i slutscenen?

Leda
5 years ago

Passerad deadline.
😢

5 years ago

Nu har vi varit ute och gått – det var inte så kallt idag – och kommit hem igen. Dags att ta itu med saffransdegen så det blir något att bjuda på här på läktaren.

(fikasugen majlis)

Per L
5 years ago

Ja, då var det dags igen. Jag får kanske arbeta i trädgården idag. Det är ett arbete som aldrig tar slut.

5 years ago

Kravlar upp på läktaren. Temla någon?

Chrilil
5 years ago

Jaha, skall det vara på det viset, så…

Jossilurens
5 years ago

AHA!

5 years ago

Tjolahopp ner i hatten!
Det här tror jag faktiskt att jag kan. Är dock inget fan. Lite för fyrkantig för mig, är jag rädd.

Maplestream
5 years ago

Jojo på det viset. Återkommer lite senare. Nu är det dags för digitalt arbetsmöte.

Charlott - the Goblin girl
5 years ago

Kanske någon som nyss avlidit? I så fall är kalendern väldigt up to date.

5 years ago

Jomenvisst. Mina utomordentliga huggtänder borrar sig ner i gåtans gräsmatta, pop, och så dyker jag upp nån annanstans i samma gräsmatta.

Jossilurens
5 years ago

Jag måste bara inflika att pga julkalendern så lider jag numer av en besatthet kring initialer. Det här med att Patricia Cornwell har skrivit en biografi om RBG tex. Dvs Ruth Bell Graham och att Rut i sin tur har skrivit böcker ihop med sin dotter GG dvs Gigi Graham.
Nåväl, visste ni däremot att Gary Oldmans mellannamn är Leonard?! Det får ju oss givetvis att tänka på filmen Léon.
Eller ja, kanske inte Leonard lika mycket som att Gary Oldman själv spelar en av huvudrollerna.
Filmen spelas förresten bland annat in på Hotel Chelsea i New York. Ni som minns, ni minns Janis Joplin och Leonard Cohen och den historien. Och på tal om alla dessa Leonards och hotell så kan vi ju omöjligt låta bli att nämna Leonard Burr, som i tv-serien The Night Manager fått namnet Angela. Olivia Colman, som spelar Angela har ju sedan dess kammat hem en oscar för sin insats i The Favourite, där hon spelar Queen Anne.
Den filmens alla peruker hade förresten en helt egen husvagn. Men om vi studsar tillbaks ett steg till Angela, så är ju Angela gravid i både serie och verklighet och i avsnitt 5 får vi för första gången möta Angelas make. Han ligger och snarkar med en öppen bok på sitt bröst. Den boken är Faderland av Robert Harris.
Filmatiseringen av nämnda bok kom 1994 och Stuart Bunce spelar en blind soldat. Någon vars första film inte var blind soldat, men väl The Blind Goddess är ju Claire BLOOM, kanske mest känd för sin roll som Nancy ’Nan’ Perry. Så vem är tillsammans med en helt annan Bloom och vem råkar heta just Perry i efternamn?! Just det, dagens HB kan inte vara någon annan än Kate Perry!

Agneta uti Lund
5 years ago

Jag har nu gjort en soppa på spioner, författare, dansöser, skådisar och böcker – och jag tror den blir rätt så smaklig! Kanske blir den rent av ”Dagens soppa”!

Ninja i Klockrike
5 years ago

Välsigne dig, Cecilia N!! Säger ju aldrig nej till temlor. Är det månne saffranssemlor med lingongrädde?

När fastan kommer ska jag flytta från Klockrike till Temmelrike!

Jossilurens
5 years ago

katy! KatY!

Ingela
5 years ago

Trenchcoat? Då kan det vara Helmer Bryd, Kent Agent eller möjligen Fantomen. För övrigt ett klädesplagg som ofta har en färg som är svår att benämna. Ungefär likadana kulörer kan heta olika. Gråbruna blandningar som kallas beige, khaki eller fantasinamn typ ”latte” eller ”mullvad”. Konstigt.

Betong-Bess
5 years ago

Tror det tillslut trillade ned en pollett även här. Men att med min, av mörker och kyla bedövade, hjärna knåpa ihop en ledtråd tror jag inte jag mäktar med.

Wickmanskan
5 years ago

@Dina 11:16, en kanskeväska är en extra väska , redo för det slumpinköp som är vardagens triumf. Katjas var i brun plast, min är svart och vit mönstrad. Flertalet kanskeväskor var nätkassar. I alla fall i Moskva .

Betong-Bess
5 years ago

I min gröna ungdom var jag på tågluff med en kompis. Under första delsträckan genom Sverige delade vi kupé med en äldre dam. När hon ville att vi skulle hjälpa henne att ta ned hennes trans-kott från hatthyllan tog det ett bra stund innan vi förstod vad hon menade.
Sen luffade vi runt Europa och tog oss så långt västerut som till St Ives i Cornwall. När hela det här covid-debaclet är över vill jag åka till Cornwall igen.

5 years ago

Kom precis in, det var kallt ute.

5 years ago

”Är det bara jag som minns att Brexit är en kombination av Britain och Exit? ” sa Orlando Bloom. ”Ajö!”

Dieva
5 years ago

Det är något riktigt skumt med årets julkalender, det är andra luckan som känns väldigt enkel trots att den har ett kodat meddelande. Inte utan att jag leeeer vid tanken på att jag kanske kan en lucka till.
Det finns ju också många duktiga informatörer på spelplanen.

Christina
5 years ago

Låter som ett väldigt aktuellt namn. . Eller en annan av Grabbarna Grus.

Aku
5 years ago

Ja Dammråttan, det är skönt att komma in från kylan.

Looooooooo
5 years ago

Nu dök det upp en tanke från läktaren, men när jag löst de eminenta kommentarerna kom en annan. Till skillnad från min första tanke, då.

Nina
5 years ago

Jag bedömer att min gissning _troligen_ är rätt. Jag har inte tillräckligt många av varandra oberoende källor för att kunna bedöma att gissningen _sannolikt_ är rätt.

Varje underrättelsebedömning är ett ställningstagande. Konfidensgraden uttrycker den sammantagna värderingen av bedömningen, alltså kvaliteten. Denna värdering grundas på respektive informationselements bedömda tillförlitlighet och sakriktighet, m.m.

Konfidensgraden ”Bekräftad” innebär att informationen är att betrakta som fakta. Ska ej användas som prognos eller bedömning.
Konfidensgraden ”Sannolikt” innebär att avsevärt fler och tyngre faktorer talar till stöd för bedömningen än mot.
Konfidensgraden ”Troligen” innebär att fler eller tyngre faktorer talar till stöd för bedömningen än emot.
Konfidensgraden ”Möjligen” innebär att endast få och eller svaga faktorer talar till stöd för bedömningen.
Konfidensgraden ”Tveksam” innebär att i det närmaste inga faktorer talar till stöd för bedömningen, men det går inte att utesluta.

Helena
5 years ago

En mycket eftertraktad man, tror jag minsann, dagens HB.

5 years ago

🙂
🙂
🙂
🙂
🙂
🙂
🙂
🙂
🙂

Maplestream
5 years ago

27 sen dog hen.

S.Pion
5 years ago

Är det månne mig ni skriver om?

Dina
5 years ago

Dags för John Blund. Nattmanageriet (katterna) väntar redan på sängen.
Hörs imorgon.

Örjan
5 years ago

Hamna ti en undervattensvärld. Rätt?

5 years ago

ska du gå okcså läggra dej nu embryo

ja herregudrun det här vädret

jag vet: mittinatten mittpådagen

ja hela släkcten har släkct ner okcså gett upp det är som ett virus

men ska du inte sittra uppe med oss andra okcså se slutet på den psykedeliska thrillern det undrar jag nu

nej det fattrar ju vem som helst vem som är mödraren det säjer jag nu yo

vem är det då det undrar jag nu

det är hundvalpen

hundvalpen det undrar jag nu den kan man ju knapprast misstänkcra eftrersom ja du fattrar: en hundvalp

javisst är den misstänkct

en hundvalp är väl den man minst skullre misstänkcra det säjer jag nu

AHA DÄR SER DU DÄR SER DU DEN MAN MISSTÄNKCRER MINST KAN VARAN MEST SKYLDRIG DET SÄJER JAG NU YO

herregudrun embryo du är verkeligen en usel dräktektiv det säjer jag nu

sssch ser du inte att jag är utklädd det undrar jag nu till dräktektiv

nope

AHA DÅ ÄR DET NOG DEN BÄSTA FÖREKLÄDNADEN MAN HAR SETT ELLER INTE

det säjer jag nu

yo

Pysseliten
5 years ago

Äsch kikar in för att kolla om grilltipsen börjat trilla in, men fick nöja mig med underbara Jossilurens logikvindlingar, embryos funderingar och övrigas spår och villospår. Imorgon är jag ledig. Tjo!

Eva-L
5 years ago

Ja, jag kan! ;D

ACR
5 years ago

AHA! Nu står svaret plötsligt sepiafärgat klart för mig.

5 years ago

Jo’rå, även ja’
klarar’e ida’
tralla-lalla-la’
Vem gör inte de’
kom in nu å va’ me’
Tralla-lalla-le’

Kråkan
5 years ago

Aningar, lettrådar och skumma små tips leder än hit och sen längre bort
sen trillar man dit, och far som en pil men fastnar där, och sitter sen fast.
Man vill skriva nåt, men pekar man så leder det inte nånstans, och det är ju bra
för inget förstår man och gissa blir fel. Kanske ligger det så nära att jag ingenting ser.

Åter till verkligheten. Lammet från igår ligger i frysen. Utom en liten del som ska tillagas i morgon. Jag är inspirerad av Ninjas recept

Luslina
5 years ago

Men hur är det möjligt? Kvart i tolv igen och lite råge på det. Jag hoppar i hatten och läser ikapp.

5 years ago

Enligt mina (inte helt pålitliga) minnen från skolfranskan borde hans namn förresten betyda antingen ”den fyrkantige” eller ”den rutige”.

Magganini
5 years ago

Alla verkar vara ense med min förta ingivelse, så nu ändrar jag mej väl inte. Även om jag inte får ihop precis allt i luckan. Ja ja, ibland vinner man och ibland förlorar man.

5 years ago

H J
O N

Ett fyrkantigt hjon alltså??

[…] Lucka 15 var i simplaste laget, dagsaktuell och sorglig som den var. I facit fick vi höra att Ökenråttan obegripligt nog har träffat Greta Garbo, att Maplestream verkade i lönn samt att Skogsgurra for ur hatten trots att Plommonstopet inte ens hade mutats. […]