Nu är det nedförsbacke mot julafton! Luslina vann lucka 15:s osynliga (grrrr) tischa inne på facitavdelningen, medan alla andra i båset tindrade med ögonen och var precis hur förtjusande som helst!
Lucka 17
Att angöra ett brott i paradiset à la Cluedo är inte lätt när man har press på sig … men jag måste försöka.
[papperet sätts i skrivmaskinen]
”Den store amatören slog in en nolla för mycket, varefter Fredriksson fick fly sin fabrik och som en liten gumma gömma sig som gäst i sitt eget hus – huset i världens mitt, häpnadsväckande på sitt eget sätt i rök och dans.”
– Nej. [papperet dras ur skrivmaskinen och knölas ihop] På’t igen.
”Den gamle julskötaren i Kristoffers hus påminde lite om Kajsa kavat när han helt oblygt på luciafesten – med mord i blick – plötsligt ville diskutera ´Niklas och Figuren´ från 1971. Olssons – det mest omaka par man kan tänka sig – ansåg inte att det fanns anledning till oro, men valde ändå att nämna Picassos äventyr som en av anledningarna till den där Quinzes Robin Hood-inställning vad gäller sängkammartjuvens svenska bilder, som enligt alla …”
– Vilket snömos. Jag får spader! [papperet dras än en gång ur skrivmaskinen och knölas ihop]
Men … att ge upp finns inte på kartan.
[ett nytt papper sätts i skrivmaskinen]
Jag kan inte. Teskeden skramlar mot koppen och jag ångrar än en gång min ungdomliga längtan efter att komma upp mig i smöret. Vad är det för fel på min årsmodell? undrar jag där sitter och kämpar mot klockan och refuseringarna. Tiden när man kunde ta ett välbetalt knäck i en Åsa-Nissefilm för att kunna betala räkningarna och kunna köpa i alla fall ägg och äpplen, är sedan länge förbi.
– Öööh. [papperet dras förstås ur skrivmaskinen igen, tomt på bokstäver, knölas ihop och slängs i papperskorgen]
Strunta i bilden idag! Jag bara pyntar luckan lite!
Lucka 1 och dess facit. | Lucka 13 och dess facit. |
Lucka 3 och dess facit. | Lucka 15 och dess facit. |
Lucka 5 och dess facit. | Lucka 17 och dess facit. |
Lucka 7 och dess facit. | Lucka 19 och dess facit. |
Lucka 9 och dess facit. | Lucka 21 och dess facit. |
Lucka 11 och dess facit. | Lucka 23 och dess facit. |
(Den här tabellen fylls under 24 roliga dagar på med massa länkar.)
66 kommentarer