Jag trodde i min enfald att Lucka 11 var klar som vodka. Jag ångrade mig och tänkte ta bort vartannat ord och redigera ledtrådarna redan fem minuter efter publicerandet. Men ack. Så var det ju inte. Döm om min förvåning när två tredjedelar av kommentatorsbåset började yra om gröna böcker och sådant som jag inte ens kunde förstå hur jag än letade, sökte och googlade.
PK försökte reta mig genom att gödsla sina gissningar med mellanslag, vilket gjorde att jag missade denna när den kom: ”Mag gropen säger satiriker, hemma görande i en national drycks stad. Dråpliga vardags situationer, höga kullar och linne dukar.” Översättarhelena skrev sedan ”Min ganska stora näsa känner nu vittringen av något helt annat än musik”. Ah, tänkte jag och var nöjd … men bara några få hakade på. Malinka gjorde mig glad igen: ”Men jag undrar ändå varför inte fler hakat på, det kändes så tydligt när jag läste.” För så är det ju: är det helt omöjligt för er att lista ut svaret, har jag gjort ett dåligt jobb. Lagom är bäst!
Agneta deppade ihop helt och länkade till sina känslor. Så dök det upp jämtar och språkvetare om vartannat och dem tänker jag faktiskt inte rabbla här, för de var utomordentliga förslag till framtida luckor.
Dagens hemlisbloggare var den finurlige stornäsetecknaren Jan Berglin (f. 1960). Han började publiceras i SvD 1995 (95°) efter att ha gjort succé i studenttidningen Ergo (!) i Uppsala – men han jobbar fortfarande som lärare. Som inte vill undervisa efter läroboken och hatar att sätta betyg på eleverna.
– Men pah, kan han inte försörja sig på att teckna? sa jag till mig själv.
– Men gah, hur skulle han få inspiration om han bara skulle sitta hemma och rita hela dagarna? svarade jag mig.
– Men hah, skrattade jag sedan mot mig själv, tror du verkligen att man får en massa pengar för att publiceras i tidningarna – hur mycket fick du själv på den gamla goda tiden som kåsör? sa jag fnysande till mig.
Men då svarade jag inte.
(Nu skulle jag förstås kunna fortsätta bahaa och jahaa som Pomperipossas hovmarskalk, men jag blev plötsligt så trött på mig själv.)
Luckans text tillverkades i Berglins anda i fyra steg med repliker och fakta om vartannat. Min assistent här hemma – Min Djefla Man – har gjort sin version av luckan, se rutorna här nedan. (Kan ju inte lägga ut Berglins egna, upphovsrätt å så.) Klicka så blir de större om ni är på det humöret.
Något som jag helt hade förträngt när jag gjorde texten, var att Jans fru Maria är med och hittar på såpass mycket av seriestripparna att hon är med i signaturen: Berglins istället för Berglin. Förlåt mig, Maria.
I sitt Sommarprogram från 2005 säger Jan att ”oförmågan att fatta och lösa praktiska uppgifter har färgat styrt mig och mitt liv”. Och sedan berättar han att han har en ”taskig känsla för att läsa av situationer och göra det rätta” och hur han råkade delta i en friidrottstävling där han
- vägrade inför stavhoppet som en häst framför ett hinder
- fick springa 1 500 meter ensam och i efterskott eftersom han tog fel på startplats
- sprang 400 meter synnerligen kobent eftersom han hade fått på sig ett par shorts utan inerbyxa och hela paketet ramlade ut.
Jag tycker det hela låter alldeles normalt, jag.
Det som har inspirerat Berglin i livet är Bröderna Marx, dadaismen, Monty Python och tidningen Mad. Dessutom är han en ”konservativ radikalkommunist” som blev lärare när han gjorde vapenfri tjänst, som ogillar orättvisor men tycker om konjak. Och så samlar han på roliga namn som t.ex. ”Hiilevi Levin”.
Vill ni lyssna på något helt menlöst? Efter Jan Berglins Sommarprogram som fortfarande ligger uppe på SR, finns en länk till ”bonusmaterial”. Men det är bara Johan Rheborg som värmer upp inför sitt program, och det är heeeelt menlöst. Slösa bort er tid här.
En ledtråd till måste jag nämna: Berg-lin är ett annat namn på asbest. (Jag hade ingen aning!)
Vi avslutar med dagens feligaste gissning, som Misswar kom med:
”Rubriken är hursa.
Det betyder va.
Baklänges blir det av.
Av blir af.
Därför skulle det kunna vara Caroline af Ugglas.
Men jag gissar på släktingen Magnus. Som i sitt artist namn inte heter af.”
Nämenvafa… nu tar vi oss till plommonstopet och drar en liten lapp. Hupp, den låg fel. En annan … jahapp: Citronen! (Som gissade på en ”filosof av rang”. Jomen.)
Här finns jättemånga Berglins-alster för alla som inte är bekanta med honom. (De kommer fram i pop-up-fönster, så har ni dem avstängda kan det klicka lite.)