Hoppa till innehåll

Lilla julkalendern 2023: tredje luckan

Välkomna till 2023 års tredje lucka!

Igår fick vi veta massa om HB:s snälle son Sven, och gratulera Jossilurens som kommer att få en tischa skickad till sig. Jag ber redan nu om ursäkt om lucka 3 är lite svår, men det är ju i alla fall söndag – många av er kan kanske hänga i kommentatorsbåset och utbyta lettrådar hela dan?

Lucka 3! Vad är nu detta för konstigt?


Hej!

Som vi kom överens om, får du mitt synopsis. Jag tänker mig att filmen utforskar mänsklig förtvivlan och sökandet efter mening i en värld på väg mot total förstörelse. Eftersom jag inte är främmande för språklig förbistring, ser jag gärna att vi blandar tyska, engelska, franska, italienska i replikerna.

Titel: Jävla öken
Genre: Dystopi
Synopsis:

Akt 1:
Vi ser ett öde landskap med en ständigt pågående miljökris där teknologisk isolering framkallar en känsla av tomhet. Handlingen består av flera historier som vävs samman genom drömsekvenser och minnesfragment. En mystisk berättarröst (t.ex. Shanti Roney eller Willem Dafoe) vägleder oss genom den fragmenterade verkligheten.

Akt 2:
Människorna kämpar med inre demoner, relationer, pandemier, tse-tse-flugor och känsla av alienation. En parallell dras till historisk och kulturell rikedom, vilket kontrasterar det förflutna med nutiden. En blind och en enögd möts i ett symboliskt parti schack. (Jag skulle gärna se Groucho Marx i en av rollerna. Eller Robin Williams.)

Akt 3:
Detta är en inte helt färdigställd mellanakt där Themsen vid ebb har något av en huvudroll. (Ezra Pound har lovat att hjälpa mig att få till replikerna.)

Akt 4:
En lång man från Libanon drunknar. (Ingen skådespelare behövs: endast hans skelett kommer att synas i bild.)

Akt 5:
Blixtar och dunder samt översvämning – karaktärerna konfronterar sina demoner. Filmens slutscen erbjuder en strimma av hopp och möjlighet till förnyelse, både för karaktärerna och samhället som helhet.

Okej? Måste sluta, de stänger här och personalen hojtar att de kommer att släcka alla lampor om jag inte packar ihop med detsamma.


Som vanligt struntar ni i den onödiga bilden.Facit kommer vid midnatt, och ni hittar det enklast genom att klicka på 4 dec i almanackan i vänstermarginalen!


Lucka 1 och dess facit. Lucka 13 och dess facit.
Lucka 3 och dess facit. Lucka 15 och dess facit.
Lucka 5 och dess facit. Lucka 17 och dess facit.
Lucka 7 och dess facit. Lucka 19 och dess facit.
Lucka 9 och dess facit. Lucka 21 och dess facit.
Lucka 11 och dess facit. Lucka 23 och dess facit.

(Den här tabellen fylls under 24 roliga dagar på med massa länkar.)

Share
Publicerat iBloggen

85 kommentarer

  1. Dina

    Hmmm
    Gomorron och trevlig första advent.
    Verkar bli läktarhäng som vanligt. Sätter på kaffet. Kanske hittar jag en bortglömd pepparkaka från förra året. Och ja, tur inget är inplanerat idag så jag kan leta trådar hur mycket som helst.

  2. Maplestream

    Morrn, jag hittade en tråd att dra i som i bästa fall leder fel och i värsta fall inte leder alls. Åsså den där bilden som ser ut som nåt ställe jag varit på men ändå inte. Jag doppar tån i hatten och värmer min sockerfria glögg på väg upp till läktaren.

  3. PK

    Aaaaajjjjjj, den kraschlandningen hette duga! Nåja, man kan ju inte gå igenom december hög som ett hus. HB? Kanske startar hjärnan under dagen och åtminstone lägger sig på en stadig tomgång. Eller inte. Vi får se.

  4. en morgnon i drömcember vaknrar hela farmiljen på gårn okcså himmelen är trend av skärvor som klirrar okcså klarnar okcså någonstans hörs dom mjukra stegeln av tomtenissrarna

    embryo

    okcså kommrer en jet i väldrig fart med en säkc klapprar till allan snälla barn som sittrer okcså väntrar med sina små papparkakshjärtan bultrande

    embryo vad gör du det undrar jag nu

    tyst jag skrapar

    skrapar det undrar jag nu

    ja jag skrivrer ett julärvangelium det säjer jag nu

    du strör första användsstämningen det är vad du gör

    gör jag det undrar jag nu yo

    ja här är dom i hatten okcså grår lusselelletråg på särbokvarnsvägren det säjer jag nu

    yo

    okcså drikcer glugg okcså har det mysigt

    jaha oj

    okcså drumlrar du in okcså förströr

    oj förlåt om jag drumlrade in det säjer jag nu det var drumt hjort jag bokcrar ut igen okcså brer om ursäkct det säjer jag nu

    ja grå okcså lägg dej igen okcså när du öppnrar dina ögon igen så öppnrar du lottens lukcra istället

    men dom är så helsilkes svåra: jag trasslrar in mej i alla lertrådar det säjer jag nu

    yo

  5. Karin 3

    Den första sönda’n i advent ett litet, litet ljus jag tänt
    Det strålar mot oss varm och klart och säger Julen kommer snart.
    Men först ska luckorna lösas.
    Dagens lucka med morgonkommentare ger trevliga associationer.

  6. Låter som valfri modern omtalad roman som jag låter bli att läsa eftersom jag blir alldeles tillräckligt deprimerad av dagstidningarna, tack så mycket.

    Jag har i varje fall lyckats räkna ut varför det finns ett djur på himlen i den onödiga bilden, det är ju alltid något.

  7. Dina

    Mjaha. När man öppnar luckan i datorn istället för i fånen så ser det inte alls ut som någon jätte i pytteland. Och jag som var inne på samhällskritiker. Letar vidare.

    OT men anlitar allvetande båset: letar även efter 4-nätters boende i något sånär centrala London om ca 10 dagar. Några idéer? Kollar AirBnB men har hört så många scam-berättelser. Letar budgetvistelse men känner mig lite för gammal för backpacker-hostels. Vi är två.

  8. Dieva

    Ähum. Då var det dags för nya tag. Hmm.
    Det är sannolikt en blåsippa men faktum är att jag i dag har en idé. Lite orolig för den onödiga bilden som jag till skillnad mot Brid just nu inte kan passa in. Tyvärr ingen bra dag för båshäng, almanackan är full med åtaganden så jag måste snart segla vidare. Hoppas kunna kika in någon gång för att se om jag är på rätt spår, eller åtminstone har sällskap i min villfarelse.

  9. Pysseliten

    Vad är det ens för ett djur, Brid? Jag lyckas bara fatta att det är vår i Italien. Fullt av let-trådar i alla fall. Bröderna Hurra till exempel.
    Nä, nu ska jag pynta tyskt julsnusk (PK’s benämning) för med lite tur väller det in folk hör under dagen. Läktarhäng, alltså.

  10. Håkan (hakke)

    Jag säger som PK. Och djuret i himmelen tror jag ska illustrera att jag är ett nöt. Men vilket gnistrande vinterlandskap vi har här på läktaren, glad första advent på er!

  11. (pigga?) kristina

    Glad första advent! Idag ska vi få amaryllis levererade – nutidens variant av jultidningar. Hade gärna haft hyacint också men då nyser maken så förtvivlat. Samma sak med katter, så det är tur man är hundmänniska!

  12. En tant

    Nu fiskar jag som en drottning men vad med spättan och bläckfisken? Och limerickmannens drift? HB verkar ha varit en skojig tjomme, trots all dystopi. Gillar, som de unga säger. Fast längesedan jag läste, var ung då.

  13. Jag sitter här framför kakelugnen och myser, för jag ser att detta barkar åt rätt håll.

    (Kakelugnen har sedan några veckor eldningsförbud. Jag skulle lika gärna kunna sitta och stirra på ett kylskåp.)

  14. Christer, the Long Distance Personal Trainer

    Jag håller med Maplestream om att platsen ser bekant ut. Och jag tror att jag kanske förstår vad djuret i himlen ska vara. Men sen tar det stopp

  15. Loooooooo

    Såg Don Giovanni på Malmöoperan förra veckan, slutet inte helt olikt, men resten passar inte riktigt in. Hänger på läktaren och funderar.
    Dina- vi har bott på Premier Inn (County hall) några gånger, lite scandicaktig kedja, men snyggt och trevligt och med full english breakfast. Mest turister från andra delar av Storbrittanien.

  16. Aha!

    Får två vitt skilda idéer. Vad gäller den ena vet jag för lite om handlingen och den andra har en akt för lite, så jag får återkomma lite senare när fler lettrådar producerats av båset.

  17. crrly

    Lost in space or rather among people with fascinating surnames, such as Shoemaker and Snakevillage … and loving it!

    Lär mig massor, grottar ner mig, dock utan att bry mig om himmel eller helvete.

  18. crrly

    Måste också påminna min gamla kära vän E-L om att titta in här, detta torde vara hennes gebit, får jag känslan av. På flera plan!

  19. Betong-Bess

    Stilla snöfall. Julmusik. Tar med mig nybakade pepparkakor upp på läktaren senare i em.

  20. Magganini

    Först fattar jag ing-en-ting. Småningom kommer det i alla fall en liten tanke smygande. Lite glad men också lätt sur över att jag har så många filmer osedda går jag till båset för att se om jag får nåt stöd. Blir helt omkullkastad och kravlar nu upp på läktaren, förmodligen för resten av dagen. Det står nog glögg kvar här från förra året, det brukar det alltid göra, jag tar med den.

  21. Det här känner jag igen. En mig närstående fader satt för många år sedan som ledamot i en av Filminstitutets fondstyrelser för stöd till långfilm. Då och då kom han hem med högar av manuskript som han skulle läsa och han stönade och stånkade sig igenom högen. På den tiden kunde vem som helst skicka in manus och hoppas på stöd, så småningom var man tvungen att ha ett produktionsbolag med ville producera filmen. Sekretessen i familjen var väl sådär och fadern reciterade gärna de värsta bitarna. Det var många år sedan och jag kommer bara ihåg tv: dels en lärare som ville ha ungefär 40 000 kronor för att köpa tre videokameror och med dess filma Bibeln, HELA Bibeln och så en film som skulle heta ”Foten och nyckeln” som i princip bestod av panoreringar över en naken kvinnokropp och införande av en nyckel på väl valda ställen, säkert mycket mer filosofiska tankar än mina tonåriga fantasier.

    Därför är jag övertygad om att Lotten på något sätt kommit över Filminstitutets arkiv där alla dessa guldkorn ligger i väntan på framtida forskning. Ett så här grandiost uppslag skulle kunna vara av Mästarens hand, han som aldrig fick spela in ”Den förstenade prinsen” men jag tror att det istället är en annan grandios personlighet som ligger bakom och som äntligen (ÄNTLIGEN) får vara HB.

  22. Ingela

    Det osar demonregissör med knas på mag-tarmfunktionen så pass tydligt att hen är det då inte. Men vad kan det då vara för IB-wannabe? Kanske är det inte film alls utan något helt annat kulturuttryck? Tar men ej kopp koffeinfritt och en grymt god pepparkakskryddad kaka av cookietyp, det enda julbak jag lyckats åstadkomma hittills, och tassar upp på läktaren.

  23. Charlott - The Goblin girl

    Var upp till strax efter fem för att se KISS sista konsert på Madison Square Garden. Inte ett öga var torrt. Och näsan rinner, maten smakar skumt… ja det är väl covid in da house. Och katten att tuggat i sig halva lördagssudokut och sen kräkts upp det på datorn. Ja vi har vår egen katastroffilm här hemma helt enkelt.

  24. Eva-L

    Första advent och en låååååång lucka. Och nu råkar det här vara nåt jag kan, om jag inte är ute och cyklar. Frågan är om jag jan ge bra lettrådar? Katt? Jeremy I.? Roddbåt? Dark academia?

  25. Svårt! Jag får nog köra uteslutningsmetoden. Risken för en Schubert är minimal. Jag har kommit fram till att det INTE är Fattig bonddräng.

  26. en kollega det undrar jag nu

    som dom siamesiska trillingarna brukrade säja: there is only one

    men takc för dom fina orden men det var ju inte embryo som hittrade på särbokvarnsvägren den har legrat i högdragen okcså brandhagen i många år vid det här lagret

    okcså embryo har faktiskt brott där (fast då var han bara ett embryo), nr 215, 5 tr, ett rum med krokvrå okcså en blåvit liten hundulat som hette tipp-ex

  27. Kråkan

    Hej allihop! Kommer in lite sent när en lucka redan passerat.
    (Läste texten, begrundade bilden, sprang runt med en massa ”måsten” och försökte så småningom lösa GB-luckan nu, med hjälp av let-trådarna. Det gick sådär …Till slut, väldigt långt ner bland kommentarerna klarnade det)

    Dags att ta sig an den nya …
    Hamnar kanske i rätt årstid och hoppas att julen varar än till påska.
    Sätter mej på Läktaren, aka högsta bastulaven en stund, så kanske det klarnar.

  28. AnnaH

    Igår var jag glad
    Idag mest förvirrad
    Sätter mig på läktarn och filosoferar lite
    Så kanske det klarnar framåt natten
    Fast det verkar knappast troligt

  29. Verket är inte 1984, tvärtom. Och det är inte heller ”Det sjunde inseglet” och verkligen inte musikalen ”Dogs”.

    Men som Ökenråttan skriver, är det ont om lallande.

  30. Smultronblomman

    I dag går det tungt. Jag återgår till att förbereda kommande veckas uppdrag. Osäkert hur det kommer att gå.

  31. Ajdå Lotten. Jag hade lagom bestämt mig för att det här är film, alltså kan det mycket väl vara någon jag inte känner till, alltså kan jag luta mej tillbaka på läktaren med saffranskaka och nonstop. Men måste tydligen fundera vidare under kvällen.

  32. Helena

    Nej, det här var för klurigt för mig. Jag som hoppades på att gårdagens lucka skulle sätta nivån för årets svårighetsgrader.

  33. Hemul

    Det har du rätt i, Ökenråttan (13:40). Och är man född sent i september så är man en våg.

    Grym bild, förresten, om än onödig.

  34. Nina

    Fortsatt trevlig första advent!

    Om dagens lucka har jag ingen aning. Tänder första ljuset och hoppas det klarnar såsmåningom.

  35. Rosman

    Här ligger jag på sängen i rummet i hotellet vid Las Canteras, och det är 28 grader ute och klockan är fem fast fyra i snölandet, och tänker på vad som förenar Shanti och Willem och Groucho och Robin och Ezra. Kan det vara att Shanti vuxit upp med Eagle-eye ungefär som Groucho med sina bröder? Nä, det verkar långsökt! Då är det ju mer sannolikt att Robin och Ezra förenas av en film för det gör de ju. Men det mest spännande med Willem, vad är det? Plutonen? Antichrist? Last temptation of Christ? Nä det blir läktare här.

  36. Niklas i Göteborg

    Full av beundran av allas klokhet och goda tips. Men än så länge är det mörkt i skallen.

  37. KerstinB

    Det känns som att jag nästan ser lösningen men så slinker den mig ur händerna. Kanske hinner jag få en snilleblixt innan kvällen är slut, men jag tvivlar.

  38. hyttfogden

    Nej nu går jag snart och lägger mig. gonatt, gonatt och vare frid och fröjd med eder.

  39. (pigga?) kristina

    Jag har hört att Andrew Lloyd Webber tyckte filmatiseringen av Cats var så fruktansvärd att han skaffade hund. Men i det andra var Karin Boye också inblandad. Och lite la la.

  40. Maplestream

    Oxe och oxe, jag såg en ko. Det är ju en ooxe.

    Katter säger ni! Bäst att ta sig en jamare på läktaren då!

  41. crrly

    Kul att italienskans fabbro alls inte är en farbror (i sig), men orden bör vara besläktade? Här ska forskas!

    Nej, det gick ju snabbt att konstatera att så är icke fallet! Trots ljudlikheten. Dock kan ju en fabbro mycket ofta vara en farbror.

  42. Jossilurens

    Jag minns inte alls att Willem Dafoe var med i filmen Cry-Baby från 1997. Kanske inte så konstigt, eftersom han bara var med i 1 minut.
    I samma film kan vi även se en rakad Iggy Pop. Det sägs att regissören, Waters, fortfarande har en hårlock av Iggys bortrakade hår hemma.

    Någon annan som var hemma, var Macaulay Culkin som var Ensam hemma och bortsett från att jag nog aldrig lyckats säga Culkins hela namn utan att staka mig så har jag inget mer att tillföra när det kommer till honom. Däremot spelade Hillary Wolf rollen som Megan och eftersom jag en kort sekund trodde att ’jävla öken’ var göken och Gökboet så kastar vi oss till Jack Nicholson och filmen Wolf från 1994.
    Jack kämpade i 12 år för att få just denna film gjord. Kämpa kanske är att ta i, då jag misstänker att det är få som besitter hans status i Hollywood och det borde rimligtvis ha gått rätt lätt att få sin önskan uppfylld där, men iallafall.

    På tal om vargar, så har jag ju i alla år påstått att Orlando Bloom är döpt efter Virgina Woolfs karaktär, men helt nyligen läste jag att han är döpt efter kompositören Orlando Gibbons.

    Nåväl, tillbaka till luckan; Någon som inte spelade varg men väl Jack är ju Jeff Bridges i filmen Fisher King från 1991. Han var inte ensam om att spela i den filmen, det gjorde även Robin Williams. Om ni är riktigt uppmärksamma så kan ni se att Jeff har samma t-shirt på sig i Fisher King, som han senare har på sig som The Dude i filmen The Big Lebowski. Men eftersom det är så mycket snack om vargar i dagens lucka så gissar jag på han som dansade med vargar; HB är helt enkelt Kevin Costner…. Nä, jag skojade bara!
    I Cry-Baby har vi Johnny Depp i huvudrollen, filmen regisserades av Water(s) och även om luckan nämner öken så hittar jag massa vatten och någon som inte har dött på havet är dagens HB – Orlando Bloom

  43. Aha!

    Lotten 19:50 ledde mig till ett svar jag är nöjd med fast jag inte kan minnas att jag ens hört talas om verket luckan verkar bygga på. Ska försöka sova nu, trots spänd väntan på facit.

  44. Ökenråttan

    Kattens dag, minsann? Hmmm.
    Nej, jag kan inte sitta här och uggla hela natten. Gonatt!

  45. Leda

    Hallå igen! Det var ett par år sedan sist, men nu är det dags att återuppstå och varna: Detta verk har HB tillägnat en ”större mästare”, en som lagt sig i och och stökat runt och citerat så att uttolkare på alla nivåer blir totalt bortkollrade och lätt drivs till sammanbrottets rand. Tro mig, jag har sett stupet från vars kant man kan överblicka alla fotnötter. Grymt!

  46. PK

    Om jag får gissa på något så blir det denna lysande ö i författarvärlden som är Dan Brown.

  47. Nejmen, Leda, är du säker? Jag tänkte just lägga till din HB på listan över upphovspersoner som det verkligen inte är. Det där fotnotshelvetet du nämner får mig att tveka trots allt.

    Men andra Mosebok är det i alla fall inte.

  48. Betong-Bess

    Igår var det lätt. Idag är det – svårt. Tar med mig lite pepparkakor upp på läktaren, knaprar lite och läser alla fina ledtrådar en gång till.

  49. Dina

    Katter.
    Män med något gemensamt.
    En oxe.
    Nä, blir inte klokare. Och skelettet får mig bara att tänka på bröderna där den ena liknade min bror något otroligt när de var yngre och den andra är brorsans namne.
    HB? Kommer väl ta mig för pannan i morgon.

    OT: tack för alla hotellförslag. Hittade till slut något passande.

  50. Nu är era lettrådar jättebra! Peter A. Sjögren har alldeles rätt, Crrlys fabbro och Ledas dedikation hänger ihop. (Om man hittar rätt Wikipediaartikel faller alla pusselbitar på plats.)

  51. Leda

    @Karin 21:58: Jojomen, jag är säker. Så säker att även om jag skulle råka ha felfelfel, så kommer jag inte att ändra uppfattning. Vaknade i morse, kollade kalendern och visste: idag är det HB, allt stämmer. Precis så där som det gör när man har plockat ett helt blåsippsfält.

    Men jag undrar ju: är det egentligen riktigt snyggt att sno material sådär? Shakespeare och Chaucer må så vara, men danssånger kring granen? Där de tvättar sig i sodavatten, sodavatten, sodavatten? Tycker jag nog är lite fantasilöst.

    Nä, andra Mosebok är det inte.

  52. Klurat hela dagen och kom tillslut att tänka på ett samtal med en konstnär igår på hans vernissage. Han hade en tavla som är en minimalistisk bild av april här uppe, en massa snö men så vips tinar en bit asfalt fram och cyklar, shorts, skateboards åker fram. Grus och sand gör så att barnen ramlar och slår sig och dagen efter är det flera dm snö igen. Jag och konstnären sa typ i mun på varandra att april är en grym månad.

  53. Trodde att jag skrev något i morse, men tryckte tydligen inte på sänd. Lite så har hela den här dagen varit. Tack vare allas ledtrådar börjar jag nosa runt något, men kommer liksom inte ända fram. Jag får nöja mig att tjoa ”jahaaa” vid facit imorgon, för nu måste jag sova.

  54. Håkan (hakke)

    Trots luckans erkänt höga svårighetsgrad verkar mer än halva blåset ha hittat rätt HB (och kanske Wikipediaartikel). Själv har jag inte hunnit ägna så mycket tid åt att nysta lettrådar som jag hade behövt, så jag har bara lyckats hitta tillbaks till den ödmjukhet som ofta infinner sig vid luckläsning och -lösning. Även jag får med spänning invänta morgondagens facit.

  55. Jag upprepar att facit kommer strax efter midnatt och att man kan komma dit på minst tre olika sätt:

    1. min länk här i kommentarerna (ca kl 00.05)
    2. en länk via ”Julkalenderfacit” i vänstermarginalen
    3. klicka på almanackans nummer 4 (i vänstermarginalen) när den har förvandlats till en länk (streck under siffran).

  56. Kråkan

    Nja hittills har det varit Schicksal und Bauplatz och hål i hövve; men till slut kanske ett ljus tändes här i sena vinternatten.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

wp-puzzle.com logo

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.