Hoppa till innehåll

Dag: 9 december 2024

Lilla Julkalendern 2024: nionde luckan

En lycklig Citronen förärades en resa upp ur plommonstopet i gårdagens facit, och nu börjar det banne mig bli dags för mig att lägga paket på brevlådan. Lugn, alla båsister, de kommer! (Ni som inte kommenterar i facitinläggen ska veta att även där händer det roliga grejjer!)

Apropå roligt! Nu kommer ju nästa luckgåta!

Lucka 9


En saga i ett banalt drinkglas

Av Bartolomeus F. Surfeldt, The Daily Newspaper

Det finns pastischer, och så finns det plagiat med en europeisk – påklistrad – feeling. Det nyupptäckta underbarnet må vara en symbol för ungdomligt vemod, men detta försök att hylla (eller snarare kopiera) ett av våra största litterära mästerverk är inget annat än en billig imitation av en odödlig roman.

Handlingen är banalare än de allra banalaste; en tonåring på en solig strand är uttråkad och manipulerar då de vuxna för att slippa att själv agera vuxet. Huvudpersonen suckar alldeles för många gånger över sin egen leda – så många gånger att jag tappar räkningen över mina egna suckar.

Beskrivningen av de dekadenta sommardagarna på Rivieran med en ung, självcentrerad protagonist som bläddrar igenom sin dagbok och beklagar sig över vuxna (som inte lyder henne) är knastertorr – jag som läsare är precis lika uttråkad som huvudpersonen. Inte ens bilolyckan med dödlig utgång gör att det pirrar till i magen.

Huvudpersonen är en manipulatör utan dröm. Där Gatsby dog för sin längtan, orsakar denna hjältinna död genom ren tristess. Och så har vi den intetsägande, perfekta blivande styvmodern: hon är sannerligen ingen Daisy Buchanan. Som om en handfull rika fransmän skulle kunna jämföras med den dramatiska kollisionen mellan klass och ambition i Fitzgeralds roman!

Nej. Där Fitzgeralds roman är en tragedi som berättar något universellt, är detta blott en skildring av hur ungdomens egoism och sysslolöshet inte förmedlar något annat än … djup och innerlig tristess. (Ja, jag upprepar mig.) Skribenten staplar korta, existentiella betraktelser på varandra tills vi läsare storknar. Språket är elegant, jovisst. Men det är för lätt och för tunt – det är som att välja ett litet grodlår när man är sugen på en trippel cheeseburgare.

Jag vågar påstå att boken – som har hyllats av en enig kritikerkår – är lika välskriven som ett Instagraminlägg från en uttråkad tonåring. Där Fitzgerald erbjuder tragedi, djup och innerlig längtan, ger detta verk oss yta, dekadens och ungdomlig själviskhet.

Betyg: 2 av 5 cocktails.


Så konstigt. Här kommer ju en helt onödig bild som känns så … bekant.


Facit till lucka 9 kommer nån gång efter midnatt …

Lucka 1 och dess facit. Lucka 13 och dess facit.
Lucka 3 och dess facit. Lucka 15 och dess facit.
Lucka 5 och dess facit. Lucka 17 och dess facit.
Lucka 7 och dess facit. Lucka 19 och dess facit.
Lucka 9 och dess facit. Lucka 21 och dess facit.
Lucka 11 och dess facit. Lucka 23 och dess facit.

(Den här tabellen fylls under 24 roliga dagar på med massa länkar.)

Share
83 kommentarer