Brutala, långbenta kvinnor. Hårdkokta ägg och karlar. I regn. I hatt.
Det var igår. Jag minns inte mycket, men det var nog igår. Och jag tror att det var så här.
— Du eller jag? väste jag med en blöt cigarettfimp i mungipan, lika död som liket i mattan jag precis hade hittat.
— Jag delar, du väljer, sade hon och tömde flaskan.
Vi sköljde ner den sista whiskyn med regnvatten. Den torra äggulan fastnade i gommen. Det var inte lång tid kvar nu. Jag visste vad jag var tvungen att göra. Med tumme och pekfinger sprätte jag fimpen mot rännstenen. Hennes byst hävdes nästan upp till hakan av ren indignation.
— Men skaru skräpa ner så där? Lubbe Nordström sa redan … hur … hur … ku… kunde du?
— Det var lätt.
Jag sköt den tomma barnvagnen framåt. Jag hade hellre skjutit henne. Jag struntar i följderna. Kanske ska jag döda en cigarrett mot klacken istället? Plötsligt förstod jag. Hennes vackra ben … Sedan svartnade allt. Jag föll hårt.
Idag är jag förbannat bakis.

Det kan bara vara en person som du efterliknar, nämligen Mickey Spillane.
Nu vill jag egentligen genast hoppa in här och tala om om det är rätt eller fel. Men det ska jag ju inte.
Fortsätt gissa, ni andra — även om ni tror på samma som Pelle G!
Jag kan inte annat än hålla med!
Helt klart M Spillane!!
Detta är ju hur kul som helst!
Min vilda gissning är Vilda Västern snubben John Wayne, men var barnvagnen kommer in vet jag däremot inte. Det verkar ju också som att det är en kvinnlig J.W, men för att du ska få ett så stort spann som möjligt i kalendern så föreslår jag honom.
Ha en bra dag och hoppas du får in massor av förslag
//Diana
Jag vill hålla mig på hemmaplan och gissar därför på Stieg Trenter. Men det doftar onekligen mer skitigt New York och väsande luftventiler än Kungsgatan. Tröstpris?
Helena har helt rätt i att tröstpris borde delas ut till dem som t.ex. gissar fantastiskt roligt eller formulerar sig ovanligt fyndigt.
Till Diana: barnvagnen kanske inte har med saken att göra alls …
Jag hade ju gissat på James Ellroy eftersom det är den mest hårdkokte deckarförfattaren som jag har läst… Men han skulle ju inte hänvisa till Lubbe Nordström…
Jag erkänner. Jag är helt lost. Fan också, jag som trodde jag skulle vara bra på det här! Jaja, 23 to go.
Ulf Lundell, han brukar ju lida av bakfylla och så vill han låta lite hårdkokt.
Dashiell Hammett i Micke Persbrandts astralkropp.
Är det nån mer än jag som funderat över att Sanna Lundell förflyttat sina omsorger från en far med alkoholrelaterade problem och konstnärlig inriktning till en älskare med dito?
Aaa. Jag njuter. Att kunna sätta in texten i ett nutida skeende är värt beröm!
(Vad förvirrade de ska bli, lundellarna och persbrandtarna om de Googlar sig själva och hamnar i en julkalender.)
Rosman:
Jag har en pappa som är kemist. Alla mina (få) pojkvänner har varit kemister. Olle är kemist. Fast några vidare omsorger utövar jag inte.
Personkemi kanske?
Nu fick jag följande mail:
”Jag vet vem det är för du har snott alla dessa böcker ur min bokhylla igår.” /Bästisgrannen
Helt sant.
Hej. Jag är Lottens lillasyster tillika bloggmotståndare. Nyss berömde jag i ett mail hennes kalender såsom varande ett väldigt fiffigt påhitt. Då ville hon att jag skulle lägga in det som en kommentar på denna kommentarssida under alias. Så nu gör jag det.
Väldigt fiffig kalender, Lotten!
//Rödluvan
😉
Måste ju gissa nåt…John Wayne?? Var det nån som hette så? Låter bekant…/Mirre
Lillasyster Fia: Rödluvan skrevs av Charles Perrault, vilket alltså är din gissning. (Jag antecknar.)
Mirre: snart kan vi börja dra paralleller mellan John Wayne, Persbrandt, Spillane, Trenter, Ellroy och andra tuffingar!
Skulle personen vara en döing idag? Jag är totallost.
Fler tuffingar: Dashiell Hammett, Raymond Chandler, Ed McBain — och så den sentide Andrew Vachss. Fast hårdast av de hårda är den serafiska Mo Hayder: http://www.mohayder.net/.
Ica: det där med döden är ju något man kan diskutera.
(Dubbeltydig? Vaddå? Jag?)
Jag kommer ju in alldeles försent –alla namn är ju upptagna … utom det rätta 😉 ”Philip Marlowe” (som i någon futuristisk mardröm blandar ihop sig själv med ett Lotten-kåseri om kladdiga äggulor och barnvagnar).
Näst bästa svar är förstås Raymond Chandler — men han är ju bara författaren (nära skjuter ingen hare).
Nu måste jag återkomma och stila lite mer med mina deckarkunskaper: säger bara Elmore Leonard. Hur snärtig som helst utan att vara så deprimerande svart som exempelvis Ellroy.
Magnus är klok som en bok och känner sin kåsör-Lotten. Äggulor och barnvagnar, jag säger bara äggulor och barnvagnar! (Som inte har ett dugg med saken att göra utan bara förvirrar på ett förtjusande sätt.)
Helena är smart. Man ska gissa många gånger och använda ord som ”snärtig”, det ger pluspoäng.
Sedan när blev det likhetstecken mellan medicinare och kemist? Jag skulle verkligen dra mig för att gå till en kemist med mina krämpor. I bästa fall kan jag få smärtlindring, i mest sannolika fall en för tidig död.
På tal om kriminalhistorier så håller jag på Magnus och Philip Marlowe.
Ok, Hasse, men medicinaren var ju i alla fall med i Kemiolympiaden när han pussade mig första gången … SEDAN blev han medicinare.
Magnus & Philip Marlowe — var de bröder?
Jag har inte en aning om vem det är idag, men jag skriver så att ni ska veta att jag finns. I’m watching you. Och jag tänker vinna. Snart. Jag lovar.
Detta är naturligtvis Charles Bukowski! Ingen är råare än denne man, förutom då möjligtvis den nämnda äggulan. Det enda som talar mot min teori är att jag bara känner en person som har pallat med att läsa Bukowski och han heter Calle och inte Lotten.
Nu har vi både råa och hårdkokta män på tapeten! Nittio minuter kvar att gissa!
(Ja, jag sitter uppe till midnatt.)
Det där med Persbrandt verkar ju logiskt, den tomma barnvagnen är ju en förberedelse för hans pappaledighet från Dramaten eller något. Men det kanske egentligen är hans kompis Thorsten Flink, som ju också är lika … typ … hårdkokt, änna liksom … Han går väl omkring med en gammal barnvagn, hans töser är väl ganska stora nu och behöver den inte längre, vad jag vet. Så Totte kan låna ut den till Micke nu.
En gissning till – det är väl (ex-)FI-Tiina? Hon är väl hårdkokt nog?
Oj, glömde att säga ”snärtig”, går det bra med ”lajban” i stället?
… visst är jag och Fille (Philip alltså) bröder — det är därför dagens fråga var så lätt.
Förresten är Fille idag en helnykter, rökfri, vegetarian som röstar på miljöpartiet och är stödmedlem i Fi. Han gillar också trevliga hemmakvällar med poesi. Svar till: Marlowes Secret.
Undras vem jag är släkt med imorgon?
Botar äggulan bakfylla?
Användes barnvagnen i Esiensteins ’Pansakryssaren Potemkin’ ?
Om man kastar om de sista bokstäverna i ’Potemkin’ får man kemin — vilket förklarar förvirringen om kemister!
Kvar av ’Potemkin’ blir då Pot, som syftar på Pål Pot — en verkligen rå sälle — också är vi tillbaka på det råa ägget igen.
Godnatt!
Magnus Marlowe och Ulla är väldigt nära hedersomnämnande nu!
Jag tror själv att det måste vara en stringent tolkning av Håkan Engarås tidigare texter. Det andas sanning och realism vilket tillhör hans sanna karaktär. Mycket bra nutida tolking. Du är duktig Lotten
Klockan är midnatt. Nu drar jag en vinnare! Diskussionen om Potemkin, FI, Persbrandt, bröderna Marlowe samt råa sällar och ägg kan förstås fortsätta här.
Undrar om man kan stämma sin internetleverantör för att de haft krånglande uppkopplingar i ett par dagar nu? Det måste ju vara deras fel att jag inte kunnat vara med från starten i din kalender!!
I denna jag glömde att rimma
men jag gör det i denna timma
Jag gissade åt skogen
men nu är jag mera mogen
när jag i Spillanes blod lär mig simma