Lucka 12
När samma personer ena dagen säger att Julkalendern är för svår och andra dagen vrålar ut svaret utan tvekan eller tvivel, ska ni veta att jag sliter mitt hår och tänker att jag nog skulle ta och bli kirurg eller steppdansös istället. När Fru Decibel så trevligt utbrast att WV var suprea, kände jag lite likadant: ”Nu börjar det likna något. Var kan den vara?”
Sedan återfick jag fattningen, sneglade på morgondagens lucka och myste lite.
Fredrik I associerade så fint i sin gissning: ”Hon – och det här är det inte många som vet – föddes i Split (yep, spagat är en ledtråd) som Jessika Rabic, men så kunde hon ju inte heta när hon kom till Hollywood. Hon blev istället Jessica Rabbit. Häpp!”
Örjan såg tydligt samband som alls inte fanns: ”Klart det måste vara Salome. Se här: Sofia- Kumla- Nesser- Genesarets Sjö.”
Ärligt talat så var det så här att jag (kräkfärdig) tog Svensktoppslåten Sofia dansar go-go från 1972 och försökte skriva som en som försöker göra sig rolig. En som inte är van vid att skriva och som ändå försöker vara rätt kul på ett lite krångligt manér. Eftersom texten ju är rolig. Eller som Cellolina formulerade det: ”En musikrecensent som inte kan bestämma sin stilnivå?” Fast jag tänkte mig att det helt enkelt skulle vara kompositören Stefan Rüdén (f. 1947), punkt slut. (Hans Wikipediaartikel är förresten ett bevis för att NE trots allt behövs.)
Men. Men. Men. Så kom ni och föreslog Lokko. Och Heimerson. Samt Mats Olsson. Och Fredrik Lindström. Och då blev jag alldeles rådvill och ville ändra mig och härma dem istället för Rüdén. Därför utnämner jag faktiskt Ulrika Good till dagens hederspristagare eftersom hon lyckades sätta ord till det jag hade tänkt ut, fast jag inte riktigt hade formulerat det så tydligt:
Kuriosa: Hemliga morsan var faktiskt en av Sofia-träffarna vid gogo-googling:
Men. Men. Men. När jag nu hade bestämt mig för att det i alla fall var kompositören som hemlisbloggade, så råkade jag snubbla över en text av Owe Thörnqvist från 1974 – på baksidan av en platta där Rüdén sjunger Thörnqvist.
beträffande textmissar eller rättare sagt avvikelser från
mina originaltexter. Det är ju inga större tavlor. Men eftersom
hela produktionen är så bra i övrigt och så
"trogen" mot min "stajl" från den epoken,
så kanske det ginge att fixa till åtminstone några
saker. [—] Ni kanske tycker att dom här anmärkningarna
är lite småaktiga. Men betänk då kära vänner,
hur vårt litterära arv skulle se ut om kreti såväl
som pleti licensierades till att sprätta omkring strofer och
versfötter hur som helst. Man tycker sig rent ana ett sådant
ryckande och knyckande det då skulle kunna uppstå bland
både jamber och anapester å det rent ohemulaste. Och vad
skulle kommande forskar-generationer inte kunna gå och inbilla
sig? Pytt, han kunde ju hart när rimma etc. etc …
Aha. Rüdén som hemlisbloggar är kanske bara lite släkt med Owe Thörnqvist.
Men. Men. Men. När jag i detta skede var ganska nöjd med livet, snubblade jag över den verkliga hemlisbloggaren. Den som var rolig och skrev både musik och text och sjöng och gjorde researchen och skapade Fut i fejemøget – John Mogensen (1928–77). Lyssna här! Den danska texten är rolig, men min danska är inte tillräckligt bra för att jag ska kunna bedöma om detta är normal sångtext eller om den är lika absurd som Sofia dansar go-go är på svenska:
- de ka´ bare gå i gang medisterpølsen
- bølgegang i barmen
- der er gang i klarinetten, når hun vrikker med rumpetten.
Pfuuuh! Andra kända låtar som är covers:
- Red, Red Wine – Neil Diamond (inte UB 40)
- I Love Rock ’N’ Roll – Arrows (inte Joan Jett & The Blackhearts)
- Killing Me Softly With His Song – Lori Lieberman (inte Roberta Flack)
- Hooked On A Feeling – B.J. Thomas (inte Hogatschacka med Björn Skifs)
- Brændt- Lis Sørensen (inte Torn med Natalie Imbruglia)
Nä hörni. Kan inte någon ge mig betalt för att skriva lite kortare: tvångströja på! Nu drar vi snabbt en lapp ur plommonstopet! Ulrika Good har ju fått en tröja (se ovan, ni som fuskar och bara läser det fetstilta och vinnarna här nere), den andra går till … aha … Grubblande Han som trodde på Fredrik Lindström! (Ge inte upp ni andra, halva Julkalendern är kvar.)
(Ja just det: på Balkanhalvön ligger bl.a. Bulgarien, vars huvudstad heter Sofia. Och filmen The Anatomy of Love från 1954 hade Sophia Loren i en av rollerna.)
13 kommentarer