Hoppa till innehåll

Dag: 22 januari 2006

Jag, jag, jag och de andra

När jag emellanåt inser att jag har tillkortakommanden – och accepterar dem – hemfaller jag en stund senare alltid åt bortförklaringar.

Jag är till exempel inte en Anja Pärson eftersom jag fick ärva min farmors knän, och de gör ont. Jag är inte en Katherine Hepburn eftersom jag föddes i fel tid och fel land och förresten är Spencer Tracy inte min typ. Att jag inte är en Jan Guillou beror på att han har lagt rabarber på alla lyckobringande skrivmaskiner som heter Adler. Att jag inte är en Astrid Lindgren beror blott och enbart förstås på att jag inte kan stenografera.


”Den snabba skriften”, utgiven av Melinska Stenografförbundet 1962.

Ok. Ska nog ta mig i kragen och lära mig att stenografera i alla fall.

Share
20 kommentarer

Att komma till korta utan kort som är borta

Förra söndagen tappade jag bort både Ica-kortet och Coop-kortet. Ingen större skandal; på dem finns det inga pengar insatta – men det är vansinnigt irriterande att handla utan att få fem öres medlemsrabatt på bananer.

I onsdags kom glassbilen, där jag köpte Mormors godaste och Glassbåtar. Smidigt är det att även där nuförtiden kunna betala med kort, så det gjorde jag. Glassbilskillen tog emot betalkortet, men sa att han inte behövde legitimationen eftersom vi nu har handlat av honom i fem år och han ju litar på oss. Jag lade ner korten i plånboken. Tror jag.

I torsdags anmälde jag Coopkortet försvunnet, men hittade Ica-kortet på ”ett bra ställe” (besticklådan). Fast då upptäckte jag att betalkortet och legitimationen var borta. Jag tror i alla fall att det var då jag upptäckte det.

Nu måste jag snart agera. Legitimationen och betalkortet är alltså på rymmen tillsammans. Jag har inte spärrat dem, eftersom det till 99 % säkerhet är jag själv och inte en tjuv som har dem i sin närhet. Tror jag.

Himla tur att vi inte har en massa pengar på banken!

Share
10 kommentarer

Facit …

Ni som vill ha facit till hemlisbloggaren här nere, får pallra er till Julkalendern.Det är för att de som inte var med idag, ska kunna gissa och inte trilla in på ett facit innan de ens fått en chans att gissa. (Om jag hade kunna blogga bokstäver uppochner, hade jag gjort det här istället, kanske.)

Share
5 kommentarer

Facit till Julkalendern Revival den 21 januari 2006

Egentligen blev The Revival lite av "Julkalendern Reunion" eftersom flera av decembergissarna dök upp – och till min stora glädje kastade sig även nygissare in i leken. Efter ett par timmar började jag stoppa in några ledtrådar, som inte alls ledde någon på rätt spår. Ordet tre och staden New York skulle ju få er att tänka på New-York-trilogin av Paul Auster – vilket Aggeman var först med att lista ut.

Paul_auster_13I den första delen, Stad av glas, får vi veta att bloggaren Quinn tar sig in i en tom lägenhet, slänger bort alla sina kläder och lägger sin röda anteckningsbok på golvet och penna ovanpå den … och somnar. Jag var fräck nog att ändra det till röd laptop och mobil, men där var ju Cecilia mig på spåren. När jag gav ledtråden "Harvey Keitel" var det för att han var med i Smoke och Blue in the Face, som Auster skrev manus till.

I september 2002 var jag gravid i 41:a veckan. Svullen, galen, sur och förmodligen otrevlig mot allt och alla, satte jag igång att läsa hela trilogin. Vansinnig och omgiven av tossiga barn lade jag därefter ut en recension av de tre böckerna. Jag var helförvirrad och besviken, men läsningen satte i alla fall igång förlossningen – tolv timmar senare låg jag lycklig och kramade munstycket till lustgasen.

Tillbaka till Paul Auster (f. 1947) nu. Han slog igenom med trilogin 1985–86, där han enligt NE "använder detektivromanens form för att ställa frågor om identitet och förhållandet mellan litteratur och verklighet". Sådant brukar ju jag tycka om – kanske ska jag läsa om böckerna?

Vem vinner? Jag ändrar inte på mina rutiner; alla era namn ligger nu på nyskrivna lappar i plommonstopet … och dääär, Cecilia! Mejla mig så skickar jag något!

Share
5 kommentarer