Hoppa till innehåll

Jag är helt enkelt lite klumpig

Jag är erkänt osmidig – både vad gäller snubbeltrill och uttalanden. När det gäller att tappa fulla, varma tekannor och att råka sätta sig i grillen vet alla att det är klanterier och misstag. Men när det gäller klumpiga meningar som hoppar groda ur munnen, tror många att det jag säger har legat och jäst i ett år och att jag i tanken har redigerat mig till dessa fantastiskt dumma repliker.

[tänk er en bild där jag har ett grodlår i mungipan]

Nu tar vi det en gång för alla: jag är ett av yrväder inspirerat fladder som oftast häver ur mig det som faller mig in. Men precis som att jag kan snubbla omkull och sätta foten i en tvättkorg, kan jag haspla ur mig saker som är helt fel eller bara obegripliga och som sedan måste dras tillbaka eller förklaras noggrant och ofta bes om ursäkt för.

(Nej, det har inte hänt något specifikt – sedan jag kom på att livet blir lättare att leva om man inte alltid säger nåt så fort hjärnan sprakar igång och nästan aldrig säger vad man egentligen tycker, har idiotmeningarna inte lika ofta kommit så långt som till stämbanden.)

Idag har jag – i kronologisk ordning – råkat

  • trampa på en studsboll, stuka foten, trilla omkull och landa på en nu öm armbåge
  • dra ner en blomvas på min egen näsa
  • fastna med den spanska stortånageln (som numera hänger på en skör tråd) i min egen jeansfåll så att det påminde om när Emil skulle dra ut Linas tand
  • klämma lillfingret i en hög med gjutjärnsgrytor
  • bita mig i tungan.

[tänk er en bild på min stortånagel, som är så läbbig att den faktiskt inte låter sig fotograferas]

Som om inte detta vore nog, bestämde jag mig alldeles nyss när klockan närmar sig midnatt för att smyga in och med kärlek i blicken titta på den sedan några timmar snarkande Fjortonåringen. (Jag överdriver inte: han snarkar som far sin.) Först fick jag leta i ett par olika sängar (barnen flyttar fortfarande omkring och sover än här, än där). Jag tassade till slut fram mot en säng som lät som en skruvdragare.

Tyst, tyst tog jag  mina försiktiga steg på de annars knarrande golvplankorna. Fjortonåringen sover inte så tungt, så för säkerhets skull höll jag andan också. Men då …

– KRASCH KRASCH KRASCH RASSEL PANG BOM KRASCH och JÄTTEKNIRRK!

Jag hade klivit rakt in i och vält verktygslådan med säkert 20 kilo skruv och spik. Sorterad skruv och spik, ska tilläggas.

– Vad hääänder? sa min djefla man, som hade studsat upp ur den äktenskapliga sängen i rummet intill.
– Behöver ni hjälp? sa den plötsligt uppdykande Nittonåringen som så här dags ju sitter försjunken i datorspel med hörlurar.
– VAAAAD var det? sa Sextonåringen, insvept i ett badlakan och med schampo i håret.
– Är du okej, mamma? sa Tjugofyraåringen, som idag kom på överraskningsbesök och som ju inte är van vid mina snubblerier längre eftersom han faktiskt inte har bott hemma på sex år.
– Oj! sa Tjugofyraåringens sambo Frida, som är en mycket sansad person som förmodligen sällan sätter sig i grillen.

[tänk er en bild på Sextonåringen med massa fluffigt lödder i håret, även om det i verkligheten nästan inte syntes att hon precis hade hoppat ut ur duschen]

Någon tände lampan, så att alla kunde se mig där jag satt i ett hav och skruv och spik. Det gjorde ont i den stukade foten och i den på sniskan hängande nageln samt i den ömmande armbågen och den lite blåtonade näsan. Lite ont gjorde det nog i ändalykten, men annars mådde jag bra. Fjortonåringen satte sig upp och tittade på församlingen som stod vid sängens fotända.

– Va? Är det morgon? sa den yrvakne unge mannen.
– Japp, sa jag. Nu äter vi frukost!

[tänk er en bild på massa konstiga människor som ser förvånade ut]

Share
Publicerat iBloggen
Subscribe
Notify of

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

74 Comments
9 years ago

Sedan när har 14-åringen en sambo som heter Frida? 😉

9 years ago

Frida borde väl rimligen vara 24-åringens sambo?

9 years ago

Spontanitet kallas det också. Det är positivt.

Ninja I Klockrike
9 years ago

Ett bildlöst inlägg! Så spännande, och kreativt, att överlämna det mesta till vår fantasi.

LL99, finns det nåt som förvånar i Bergmanfamiljen? Frida kan vara en datorspelssimulatorsmaskin. Eller nåt.

9 years ago

Och jag som bara har ramlat omkull på gräsmattan i dag. (Fast något måtte ha varit hårt däri för blåmärket på knät är litet men ilsket.)

Annars låter allt det där lite lagom bekant — är du säker på att det alltid är du som är du, eller kan du vara jag emellanåt (or vice versa)?

**trill trill**

9 years ago

Jag undrar jag vilken ställning jag ska inta.

Benen i kors så här … oj vad datorn vickar hit och dit när jag skriver. Och axlarna åker upp mot örona, det var mycket obehagligt.

**kava kana flytta gnngh tänk vad jeansen kan vissla mot varandra**

Fötterna i golvet. Det var bättre.

Örjan
9 years ago
Ninja I Klockrike
9 years ago

Nu har jag sett ’The Butler’, den var mycket, mycket bra, och lämnade många frågor att fundera över.

Nu blir det snarkofagen, för i morgon blir det Syfestivalen i Älvsjö. Från stort till smått.

Godnattsla, godnattsla.

9 years ago

Tyst och försiktigt utan att skruv- och spikskramla det minsta smyger jag in ett tidningsurklipp.

PK
9 years ago

Jag vill minnas att på 70-80-talet någon gång fanns någon slags kampanj att man skulle ringa Frida för att få tips på aktiviteter i närområdet. Kan det ha varit en service från Televerket? ”När du har frida(g), ring Frida.” Någon som minns?

Brid
9 years ago

Min senaste bravad på området inträffade för nästan tre veckor sedan. Jag skulle i skydd av mörkret gå ut och tömma balkonglådejorden i en rabatt (ja, vi bor i lägenhet, nej, man får inte slänga den i komposterbart ELLER brännbart, nej, vi ids inte åka till återvinningsstationen med den). Snavade på hörnet av rampen, som har suttit utanför porten i många år. Hamnade på händer och knän på asfalten. Vacklade upp, tömde så mycket jord som inte hade ramlat ut i närmaste rabatt (hade egentligen tänkt mig en annan) och vacklade in för omplåstring.

Balkonglådan sprack. Jag fick 7 små sår på vänster hand, 2 på höger, ett stort sår på vänster knä och ett stort blåmärke på höger. Groomen fick gå ut och sopa när jag var färdigplåstrad. Ett par dagar senare fick jag gå till vårdcentralen för att få bättre omslag på knäet.

Två av såren på vänster hand är fortfarande skorpiga. Det ena sitter på ringfingret och hindrar mig från att ta på vigselringen, som jag alltså i nästan tre veckor har haft i kedja runt halsen. Fattas bara att någon som underskattar min ålder frågar om jag är gravid.

Brid
9 years ago

Och jo, jag minns telefon-Frida. Men bara som annons. Jag vet inte av att någon någonsin ringde. Men hon stod väl i telefonkatalogen i sällskap med Fröken Ur och Fröken Väder?

Ninja I Klockrike
9 years ago

Jag har brukat kalla mig Snubbla von Fummelfot, men sen Karl-Oskar och Gösta har kommit in i mitt liv, så ramlar jag sällan.

PK
9 years ago

Igår kväll slog jag i vänster axel i ett flyttblock, tappade balansen och höll på att ramla framlänges samt fixade till två ganska djupa skrap/skärsår på baksidan av höger vad. Liknande saker händer i stort sätt varje vecka.

Ökenråttan
9 years ago

Anta Snaque: Vilken tidning kommer ditt lille klipp ur?

Lotten, Lotten, det är ju ett rent under att du har uppnått den ålder du har uppnått.

Ninja I Klockrike
9 years ago

Hög av ett köksgolv och trösklar?

Agneta uti Lund
9 years ago

Vintern är på väg, Lotten!
DMI meddelade:

Efterårets første frost

Den 24. oktober kort før midnat nåede termometret ned under frysepunktet ved Karup. Senere på natten den 25. bed frosten flere steder centralt i Jylland, og den følgende nat kom Sjælland også med.

Skaffa broddar till skorna, Lotten!

Än har vi inte haft minusgrader i Lund, men snart är också vi där. I natt hade vi regn med blåst. Nu har vi sol med blåst som sliter löven av träden. Nästan 12 °C är det.

Ökenråttan
9 years ago

Stanna inne, Lotten!

9 years ago

Heh, jag läste alldeles galet och tyckte ÖR utropade Stanna inte, Lotten! vilket verkade både mystiskt och spännande.

och
9 years ago

Ack, det är min historia också, jag menar både fotsnubblingar och fötter i munnen. Tappa grejer är det nya svarta, och jag säger saker utan att tänka, övertygad om att jag och hela världen ju är jättekompisar med samma sorts humor. Men det stämmer inte!! De ser snörpigt på mig precis som folk i amerikanska sitcoms. Och så ler jag generat (ondskefullt, tycker de säkert) och snubblar på mina egna fötter.

9 years ago

Jag hade maxisnubbel igår, idag blev mest komisk. Först på pendeln sitter en tjej och pratar i mobil (det gör alla) om ”Bart och Vera” som ju inte är så jättevanliga namn, men som båda är namn på mina försöksvarianter på jobbet! (Jag döper mina försök som IKEA döper möbler, aldrig ”p0GB-16” eller liknande) Creepy. När jag sedan fipplar fram min egen mobil, ser jag att jag har en följarförfrågning från en riktig hunk. CREEPY! Snart halloween …

Ninja I Klockrike
9 years ago

Har du en följarförfrågan från HONOM! Wot?

PK
9 years ago

Jag får minsann aldrig förföljarförfrågningar från hunkar. Och inte från hunkor heller för den delen. Inte ens från små hunklingar.

Ninja I Klockrike
9 years ago

Redan?
Hoppas att han inte känner att han har förhastat sig.

Agneta uti Lund
9 years ago

Även hos oss är det ovanligt varmt till och från. Ser ut att vara några dagar till sedan sjunker temperaturen samtidigt som regnet öser ned och kanhända blir det någon nattlig minusgrad under flera av nätterna i veckan som kommer. Men det är inte helt tokigt att skaffa broddar eller om du redan har sådana, så leta upp dem! Danskarna tror att ni får såväl snö som minusgrader natten mellan nästa fredag och lördag. Men i morgon på söndag idel plusgrader och sol. Lycka till på matchen!

Ninja I Klockrike
9 years ago

Det är trevligt att gå i bara en linnetunika klockan aderton om aftonen, men hujeda mig, nu behövs det en fyrtiodagars syndaflod, för grundvattnets skull.

Brid
9 years ago

Telegraph tycks ha tappa bort X:et i HMCXVIG:s namn.

Brid
9 years ago

Missade en bokstav: t

9 years ago

Väldans stilla i dag.

Pip.

Ninja I Klockrike
9 years ago

Pip, pip.
Jag har slagit mig och tillbringat en stor del av dagen i köket med matlagning och bakning.
Fick inspiration till att göra av med alla ondskefulla grönsaker som samlas i mitt kök. Skar ner dem i en kastrull och kokade skiten ur dem. Nu har jag gryt- och köttfärsbaser.
Leve mixer och frys.

Ett kilo morötter blev rårivna och nerblandade i degen. Limporna får snygg färg, vi får i oss morötter utan att det smakar så värst.

9 years ago

Zuster! Vlug!
Mr Ormondroyd!
Hij es veg!

http://m.youtube.com/watch?v=al0V6FsyNWY

9 years ago

Brassed Off är en riktigt bra film. Humoristisk med en
mycket allvarlig underton.
https://en.wikipedia.org/wiki/Brassed_Off
http://www.imdb.com/title/tt0115744/combined?mode=desktop

Agneta uti Lund
9 years ago

Dagens orddel i högskoleprovet var lätt, tyckter jag som dock funderar på om procentandelen i svaret är rätt. Är bättre på ord än matematik, men tycker procentsiffrorna ser lite knepiga ut.

http://www.svd.se/kan-du-orden-i-hogskoleprovet-testa-dig-sjalv-har/om/hogskoleprovet-lypc

Om det nu funkar med länken.

Agneta uti Lund
9 years ago

Klicka på bilden för att se den!

Orangeluvan
9 years ago

Agneta, det kanske är på ett mänskligt plan de menar?

Agneta uti Lund
9 years ago

Menar du att det är mänskligt att fela?

Ninja I Klockrike
9 years ago

Nu fick jag också 20 av 20, vilket ju inte var så där svårt för någon som passerat tonåren.
Jag blev bättre än 88% av de som svarat. Det betyder att 12% svarat bättre än jag. Hur gjorde de då?

Det borde naturligtvis formuleras som att man tillhör de x% som svarat rätt på 20 av 20..

Dessutom reagerar jag på åtminstone två av orden. Förlägga har svaret placera. Så icke i min värld. Där betyder förlägga antingen glömma bort var jag lagt någonting eller utge. Lägga, ja det är synonymt med placera.

Simpa är mycket riktigt en fiskart, men alternativet under är ’svampsort’. Nu är ju svampar också arter, inte sorter. Sort pratar man om i t ex trädgårdssammanhang, där en växtart kan finnas i olika sorter.
Inom biologin finns inte begreppet ’sort’. Man pratar om ’underarter’ eller ’varianter’.

Sånt här tycker jag är så onödigt slarvigt. Till och med slött.

Ninja I Klockrike
9 years ago

Jag är hungrig så därför är jag grinig.

Det heter väl ändå inte ’fyllningsmaterial’ utan ’fyllnadsmaterial’?
’Spannmål’ är för mig inte ’sädeskorn’ utan ’säd’.

Macka.

9 years ago

… aha. Jag har läst för många SvD-artiklar den här månaden så jag får inte gå in i provet. Jaja, det var ju inte hela världen. Ninja, jag kom på ett ”förlägga” som motsvarar placera: ”Eftersom kryptan var upptagen förlades riten till klocktornet.” Var mackan god? Vad fick du på den?

Ninja I Klockrike
9 years ago

Bara Bregott.
Det finns inte torra ormar ens och jag ids inte åka och handla. I morgon måste jag, för då tar toapappret slut. Även jag har en gräns. Jag tar det i morgon efter högmässan. Man kan inte snatta toapapper i kyrkan, det kan man INTE.
Hundarnas allt mer desperata gnällande efter grisöron kan jag stå emot.

Men det var gott nog, jag är faktiskt bra på bröd.

Ninja I Klockrike
9 years ago

Går du på många kryptriter, Annika?
Är de kryptonitkryptriter? Krypterade kryptonitkryptriter?

Ninja I Klockrike
9 years ago

Mitt barn, du är förlåten.

9 years ago

Krystat kryptiska kryptogamkryptriter.

Nu upptäckte jag att kryptrit kunde vara nå’ mineral. Ett konstigt ett. Eller kanske ett som bara låtsas, liksom.

9 years ago

Lotten, var den förlorade nageln den som du ändå skulle bli av med? Den som nämns i huvudtexten, menar jag. I så fall: Gratulerar till avfallet!

9 years ago

Fel nagel! Du milde.

9 years ago

Woho, alla rätt.

PK
9 years ago

Jag fick 9 av 20 härom dagen.

9 years ago

Det är riktigt bra det. Själv vågar jag inte ens försöka.
Tur att vi inte har några flyttbara trädgårdsmöbler.

9 years ago

PK – det var ju ett nördtest! Du klarade dej med en hårsmån och det bara för att testet var oseriöst. Visst är jag vaken, annars kommer jag ju vakna i svinottan tillsammans med alla småbarnsföräldrar. Men nu (jäsp), får det bara nog med uppesittande.

Ninja I Klockrike
9 years ago

Men PK, då fuskade du eftersom högskoletestet var i dag!
Och ändå fick du inte ens hälften.
Det ä nå lurt me de däringa!

PK
9 years ago

Var skrev jag att det var högskoleprovet?

PK
9 years ago

Jag fuskar för övrigt aldrig. Skulle aldrig falla mej in. Sån är inte jag. Inte. Aldrig på fråga.

PK
9 years ago

Möjligr kreativ ibland men inte fuska.

PK
9 years ago

Lotten, skriv om att Eskilstuna får ett fopollslag i någon hög serie nästa år utan att ha något lag.

PK
9 years ago

Och nu har jordskalv inte längre epicentrum utan det kortare och enklare centrum, enligt tv4.

9 years ago

PK har nu reducerat hallovin till bara vin.

9 years ago

Varför inte en liten enkel maskerad i hallen, Pysse?

Ökenråttan
9 years ago

Lotten, bind fast nageln så där som dom gjorde med Linas tand i Lönneberga .. och så ”RYCK!” är en borta.
I går var jag på retrogames-mässa. Jag lever ett rikt och varierat liv. Där mötte jag lilla Majlis, trodde jag. I en vagn stod ett ett litet glatt barn på knä; fluddigt rött hår och runda kinder, Majlis exakt. Jag frågade vagnförardamen ”Är det här Majlis?” och pekade på barnet. ”Va?” sa damen. ”Heter barnet Majlis?” sa jag. Hon tittade ängsligt på mej och påpekade sen: ”Det är en pojke.” Tablå!

Ninja I Klockrike
9 years ago

Jag är så gaggig och glömsk att jag surfade in i förra båset, läste, gladdes, kommenterade, kollade datum, jodå den trettionde. Hrrm, det var visst mitt eget inlägg.
Men så glad jag är att jag är som jag är, för annars hade jag missat embryos FRANTASTIKSA poem om de, dem och dom.
Jag gör nog som Lotten, skriver ut och ramar in.

Undskyll, PK; det antydde du förstås inte alls, där gjorde jag ett snyftningsfel.

PK
9 years ago

Ninja, jag kanske råkade formulera mitt inlägg så att det blev lätt att tro att jag syftade på Högskoleprovet. Men det var ett rent misstag. ?