Hoppa till innehåll

VM-fopoll 2026: Sverige mot Nederländerna

– Johan Cruyff på er alla! hälsade jag alla hundra miljarder gäster som satt runt frukostbordet i morse.

Svenskarna förstod inte, för de är bara svenskar och alls inte VM-intresserade. Amerikanerna förstod inte heller, för de är ju amerikaner. När jag sedan trasslade in mig i förklaringen och prompt ville tala om att den gamle nederländske hjälten egentligen stavar namnet Johan Cruijff, tappade 100 % av åhörarna intresset.

Oerhört snygg bild på honom från 1968. [CC] Foto: Ron Kroon.
Ikväll spelar alltså Sverige sin andra gruppspelsmatch – och trots att mitt vardagsrum kommer att vara fullt av alla dessa nyss nämnda gäster, ska jag försöka simultanrapportera för alla er som faktiskt inte alls bryr er egentligen.

Info om Nederländerna

De spelar i orange trots att flaggan inte alls är det. De är vanligtvis (!) oerhört mycket bättre än Sverige, men har fått kritik för att de inte vann sin första match (2-2 mot Japan) och dessutom då fick tre gula kort. (Det är om man jämför med basket som att man närmar sig fem foul och därför inte kan ta några chanser. Om man jämför med dahlia-odling är det som att ha satt sin sista lök i en för liten kruka och sedan glömt bort den i ett hörn och nu riskerar den att brytas av om du inte planterar om den men om du gör det riskerar den ju att brytas av i omplanteringsprocessen.)

De som startar matchen kanske har så här spännande namn:
Målis: Verbruggen
Backar: Van de Ven, van Hecke, van Dijk, Dumfries
Mittfält: de Jong, Reijnders, Gravenberch
Nästan längst fram: Gakpo, Summerville
Målspottare: Malen

Info om Sverige

Förutom att vi tror att vi kommer att vinna VM eftersom vi slog Tunisien med 5-1, har vi fått för oss att vi har ett anfallspar som är av Zlatan-klass. (Om man inte gillar Zlatan får föregående mening helt fel innebörd.) Herr Potter är coach, och han verkar minsann kunna trolla med sitt manskap.

De som kanske startar matchen heter:
Målis: Kristoffer Nordfeldt
Backar: Victor Nilsson Lindelöf, Gustaf Lagerbielke, Isak Hien
Mittlås: Elliot Stroud, Yasin Ayari, Jesper Karlström, Alexander Bernhardsson, Benjamin Nygren
Anfallshjältarna: Viktor Gyökeres, Alexander Isak

Komplicerande fakta inför min simultanrapportering med start 19.00:

  • Gyökeres är ett krulligt, svårskrivet namn.
  • ”Isak” kan vara både Alexander Isak och Isak Hien.
  • ”Alexander kan vara både Isak och Bernhardsson.
  • Lindelöf och Gyökeres har också samma förnamn.
  • Stroud uttalas [stroud]!
  • Gamle Sebastian Larsson är extratränare och om det går dåligt för oss kommer jag att be honom att hoppa in.

Jag återkommer kl 19! Säg till om ni saknar info om spelarnas längd eller favoritfärg, så kan jag säkert hitta på nåt.

Share
Publicerat iBloggen

Bli först att kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.