Hoppa till innehåll

NÄR MAN ÄR RIKTIGT ARG (versaler pga. ilska)

För en tid sedan hade jag anledning att bli riktigt jävla skitförbannad. På en vuxen människa som jag bara har ytlig kontakt med, men som jag står i beroendeställning till. Männschan har betett sig som ett vansinnigt, mosat surkart och agerat bakom min rygg och jag kan inte ens med haddockska invektiv beskriva idiotin. Men jag vet att sansa mig, så jag blir liksom bara så här bister som Beckham:

Jahaja. Ja just det. Hm. (CC BY-SA 4.0)

Ibland, men inte särskilt ofta, blir jag rosenrasande. Tjugotreåringen brukar i sammanhanget berätta en förfärlig historia om när han som tioåring sattes att – utomhus – vakta den sovande, nyfödda lillebrorsan. När han tröttnade på vaktandet och den där lilla, jättetrista ungen bara sov och sov, gick han helt sonika in i huset och gjorde något annat.

För att han helt enkelt glömde bort att han hade fått ansvar för något.

Jag for omkring med amningsstinna bröst och städade och fejade och tvättade och sorterade och hade mig, när jag plötsligt såg den alltid lika glade tioåringen. Inomhus. Och då blev jag arg.

james-harden-basketball-player-nba-sportsman-angry-2560x1440Tydligen skällde jag, vilket inte händer ofta. Tydligen var jag vansinnigt upprörd, vilket för tioåringen var helt ologiskt: den nyfödde sov ju fortfarande och hade inte blivit kidnappad. Tydligen – för själv minns jag inte alls detta.

Jag har försökt distrahera mig från ilskan häromdagen med roliga nyheter och kloka formuleringar. Det här, t.ex. var väl både kul och underligt?

Men vad, förutom glass, choklad, vin, öl och Bellmanhistorier hjälper mot vansinnesilska?

  • Smärta – vricka foten. Vips, är du mer arg på din egen klantighet än på det som gjorde dig arg.
  • Dålig kondition – spring upp och ner i en trappa tills mjölksyran bränner hål i låren och andhämtningen påminner om en sekruttbil. Den känslan är starkare än ilskan.
  • Angela’s Ashes eller dylik bok – läs! Man blir mindre arg på trivialiteter om man kommer på att barnen i Irland under en period sov på golvet och åt kol.
  • Big Bang Theory – titta på något roligt och skratta. Endorfinerna, serotoninet och testosteronet krockar med adrenaliet som blandas med dopaminet så att glukagon frigörs med noradrenalin i kombination med det fantastiska oxytocinet som krullar ihop östrogenet i öronsnäckan. (Japp. Vetenskapligt bevisat.)

Nu ska jag försöka komma på om jag någonsin har kommit ut på andra sidan om ilskan och då funnit att jag har blivit en bättre människa.

Share
Publicerat iBloggen
Subscribe
Notify of

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

32 Comments
10 years ago

Oh, ilska!

Så svårt att förhålla sig till ilska.

** ursäkta, kommer fullständigt av mig för att min andra hälft just tappade ut ett kikarskydd genom fönstret och därför blev skitförbannad på sig själv, och han kutar just nu utomhus och hämtar det … jag skojar inte ens!**

Oj, nu är jag tillbaka.

Jo, jag skulle säga att jag har varit med om extremt svåra arbetsplatskonflikter, och det jag har lärt mig av sådana är att man … tja … behöver lära sig konsten att ruska av sig ilskan.

Det är helt meningslöst att fortsätta vara arg, för det mår man bara dåligt av.

Men å andra sidan betyder inte det att man inte får bli arg till att börja med! Jag har ju inte den minsta aning om vad det är som orsakar ilskan här, men mitt råd är som följer:

Känn vreden! Genomlev den, utforska den, räkna ut exakt vad det är som är grundfelet!

Dra sedan ett djupt andetag, och försök räkna ut vad det var kontrahenten trodde att hen gjorde, som orsakade det hela.

Slå sedan ihjäl … beställ mord … förstör hens karriär … jag menar, fantisera om den ljuvligaste hämnden.

Och slutligen, räkna ut hur allting kan bli bättre.

Heh, slutligen slutligen, påpeka att Annika är full av floskler!

10 years ago

Ja! Precis det! Fantasierna om hur man skulle reda ut och förklara alltihopa i en amerikansk eller annan pratshow, och bara pwna motståndaren är jähättebra! Njuuuuut av sådant!

(Sedan är jag förstås ursinnigt nyfiken på vad allt det här handlar om, men jag inser att sekretess eller bara vanlig försiktighet och artighet förklarar att du inte kan utveckla fallet.)

PK
10 years ago

Låter spännande ju. Man blir nyfiken på att få veta mer.

10 years ago

Det finns ganska mycket att läsa om just detta väderfenomen i Eskilstuna, PK. Se till exempel http://www.eskilstunakanot.se/rapport_2011_nr7.html

Ökenråttan
10 years ago

A propos vänster öga så kommer vi just från optikerna där jag hämtade mina nya ”terminalglasögon”; vilket namn! Medan jag avsynade och betalade drev Lille M runt i butiken och charmade optikerna – alla flickor, som vanligast nu. Sen berättade han att han fått veta att man kan ha linser med ena linsen för långt avstånd och andra för kort avstånd och så ordnar hjärnan till det så man ser tydligt på alla avstånd.

Laber bris! Här har vi hört att det ska bli praktiskt taget orkan hos Lottens. Hur är det?

Ökenråttan
10 years ago

Jamen va bra! Vi såg för oss hur gula huset lyfte och seglade iväg, som i Trollkarlen från Oz, ungefär.

Ninja i Kolakaramellrike
10 years ago

Jag blir jävligt förbannad så fort jag kommer på att jag inte är en unge som lajvar i Lottens hus.
De verkar ha så kul, de där långhåriga sakerna.

Fast å andra sidan har jag haft vattenkrig inuti ett slott en gång. Hoppas de fick nån ide nu. HA.

PK
10 years ago

Oh kära hjärtanes SG, nytt rekord.

10 years ago

Ja, PK. Ibland får man till det riktigt bra!

Ninja i Kolakaramellrike
10 years ago

Underbart, Lotten!
Nyfiken och väluppofostrad (det får stå så, det var ett bra ord!)

Ökenråttan
10 years ago

Minns ett papper som låg på en kollegas skrivbord: ”In case of fire, turn this paper.” Alla vände så klart på papperet, fast det inte brann. På baksidan stod det – naturligtvis -: ”Not now, stupid. In case of fire.”

Örjan
10 years ago

”Live” eller ej. God natt från gamling som mig-

10 years ago

På tal om det, Örjan. Undrar vad motsatsen till lajv heter. Dädd?

Ninja i Kolakaramellrike
10 years ago

Den är fruktansvärt bra! En av de starkaste filmer jag sett på mycket länge.

Smultronblomman
10 years ago

Har sett inslag från ett ryskt trafikprogram om ursinnigt arga människor. Det handlar om incidenter i trafik förstås. En man har fått sin bil blockerad av en ”planta”, som bara ställt sin bil så att andra inte kommer ut. Mannen krossar en ruta, släpper handbromsen och lägger växellådan i friläge. Han puttar undan bilen. Så kommer en cementbil och ”plantans” bil fylls med cement. Ända upp till fönstret. Går man så här långt är man riktigt arg skulle jag säga. Hoppas din vrede klingade av så att du inte gick till sådana ytterligheter.

10 years ago

Liten söndagsfundering: är ordet huligan nu helt och hållet synonymt med fotbollsbuse, dvs. finns inga andra huliganfasoner än de som uppvisas av sämsta sortens fotbollfans? Och när skedde förändringen?

Undringen har uppstått p.g.a. vad det står i tidningen (dels i min lokala, dels i nån annan tidning jag läst på nätet) om de tråkiga händelserna i Stockholm. Rubriken lyder: Våldsamt maskerat gäng tros vara huliganer.

När jag läser den blir det så här i mitt huvud: ”Jag inte bara misstänker utan vet att de är huliganer, men huruvida de är just organiserade fotbollsdito eller ej får ju polisen försöka ta reda på.”

Ökenråttan
10 years ago

Nu blir det nåt helt annat. I saw Lassie. Fast det var kung Lear, som veckohandlade i vår ICA-butik. Ja, det var ju alltså lilla madame Göranzon. Och vad tror ni hon packade alla sina inköpta förnödenheter i? Just det: i sin dramaten.

Ökenråttan
10 years ago

Den var dramatiskt mörkblå!

Pysseliten
10 years ago

”Våldsamt maskerat gäng …” Hur ser man ut efter en våldsam maskering? Eller, nä förresten, det vill vi inte veta.

OT! Jag noterar 14 timmar skidåkning under januari.

10 years ago

Åh Pysseliten, det tänkte jag inte ens på — jag brukar tänka på sånt — för att jag blev så förvirrad av det andra ordbruket.

Så nu tackar jag för utpekandet, och ser många intressanta scenarier framför mig!