Hoppa till innehåll

Redan december?

December, huh? Va? säger ni.

Nä, inte riktigt än. Men nästan.

På onsdag smäller det, för då går vi in i mörkret. Ni vet ju hur det är när

  • glöggen flödar
  • täckjackornas statiska elektricitet slår blixtar i håret
  • halkan halkar
  • glöggen flödar
  • corona muterar igen och igen
  • broddarna gör hål i parketten
  • glöggen flödar.

I november var det däremot lattjo med …

Ur Språktidningen.
Upplyftande: många, många företag har insett nyttan av bindestreck!
Svampar under hela hösten!
Hemgjorda Gustav Adolf-bakelser.
Under en Köpenhamnsresa visade det sig att 80- och 90-talens mode är poppis igen.
Basketbollen visade sig ha samma formspråk som ett vildsvin
Ett jättejättejättetåg kom lastat med timmer!
I Lund var parkeringsappsdjungelns informationsteknik precis lika förbryllande som på andra ställen.
I en gammal källare i Skåne fann jag dessa imponerande installationer.
Plötsligt dök en för mig helt okänd Carl Larsson-tavla upp!
Vi spelade match för första gången på jag vet inte hur länge. Skorna gnisslade, bollen studsade, inga skadade sig – och så vann vi!

Men allt var inte en novemberdans på rosor. Vissa saker kommer jag aldrig att vänja mig vid. Det handlar inte om leverpaté eller obekväma skor samt snöblandat regn. Nej. Det var något helt annat – och yrkesrelaterat.

Jag höll tretimmarsföreläsningar via Teams under två eftermiddagar. Döden, döden, döden. DÖDEN.

Så vad händer i december förutom allt som är mörkt, trist och glöggfryntligt kladdhysteriskt? Jo, det blir ju Julkalender.

[publikens jubel]

Jag återkommer med mer info om eventuella förändringar i programmet, men ni som undrar kan kolla på förra årets programförklaring. Tischorna kommer som vanligt inte att levereras förrän det har gått ett bra tag, gissningarna kommer att vara galet spretiga och alla kommer vi att glömma eventuella Teamsmöten och andra oförrätter!

 

Share
Publicerat iBloggen

27 kommentarer

  1. hyttfogden

    Undrar hur det är att bo i Hosta eller Vrälinge i Fellingsbro?
    Mellangården heter den gård som lydde under gammpörtet där jag växte upp.

  2. Ökenråttan

    Gungstolen på Carl Larsson-målningen var formgiven av hustrun Karin. Den lokale snickarmästaren som tillverkade den tyckte att den vars å anskrämlig att han levererade den på kvällen, så ingen skulle se …

  3. Du, sysslolös? Men Karin, du ska ju måla tavlor med massa barnbarn alla dagar!

    On another note är det intressant med den nya coronavariantens namn – WHO skippar bokstäverna Nu och Xi och hoppar direkt till Omikron [å’mikrånn].

    ”For Nu the reasoning was people would get confused thinking it was the new variant, rather than a name,” Dr. Margaret Harris said. “And Xi because it’s a common surname and we have agreed to naming rules that avoid using place names, people’s names, animal, etc. to avoid stigma.”

    Bra! Nu ska vi snart byta namn på WHO också, för who is on first base … och så vidare.

  4. Jag blev så lycklig när jag kom på att o-mikron måste vara den mindre varianten av O-MEGA. Men det visade sig att det var två olika bokstäver. Men lite kul var det!

  5. Magganini

    Jaha, Niklas, men handlar’n gick visst inte på grejen med bindestreck vid prislappsättningen. Men det blev det just inte bättre av.

  6. Maplestream

    Äntligen lite ljus i vintermörkret. Om inte annat så skiner jag upp när det ska kalendras.

  7. LJUS I VINTERMÖRKRET:

    Vi vann nyss pingisdubbeln i VM! Och inte nog med detta – kl 02 inatt spelar en liten 19-årig parvel finalen i singel! Och sicket trevligt namn han har: Truls Möregårdh! Hurra!

  8. Håkan (hakke)

    Det hände dig vid den tiden att från kejsar Lotten utgick ett påbud att hela bloggvärlden skulle skrattskrivas.

  9. Ingela

    Välkommen december! Och kalendern.

    Aha är jag bekant med, byn ligger sex och en halv mil från min hemby. Närmast spotthåll i våra trakter. Tror att antalet hushåll är cirka fem varav minst ett bebos av invandrade från andra delar av Europa. Samma sak är det i de flesta glesbygdsbyar i södra Lappland. Undrar varför det valdes till det roligaste ortsnamnet? Det ser ut som om jag har glömt att betala min prenumeration på Språktidningen för det senaste numret jag hittar är nr 2 i år så jag kan inte kolla. Gissningsvis är det ett ursrpungligen samiskt precis som många andra geografiska namn i trakten och inte ett dugg roligt egentligen. Särskilt inte när namnen förvanskats av någon lantmätare som hittade på något som lät likt det han fick höra av invånarna. Det finns otaliga exempel på sådant.

    Surt kommenterat – ja, men kalender blir roligt.

  10. Jomen Ingela – jag håller ju helt med dig. De som röstar fram det ”roligaste” ortnamnet gör ju det från sin egen lilla referensram. Ja, jag håller verkligen med dig när jag tänker efter – den där omröstningens resultat är inte representativt för Sverige.

    Men då kan vi istället läsa hakkes roliga kommentar här ovan, så känns det bra mycket bättre!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

wp-puzzle.com logo

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.