Hoppa till innehåll

Dag: 30 november 2014

I morgon börjar Julkalendern här för tionde året i rad

solteckninglucia

Tio år … det är faktiskt jättekonstigt. Se här på den allra första luckan:

Skärmavbild 2014-11-30 kl. 14.05.22

spillaneJag inledde dåförtiden med en liten sammanfattning i kursiv stil, vilket gjorde gåtan nästan omöjlig att inte lösa.

År 2005 ramlade kommentatorerna in i kommentatorsbåset och avslöjade svaret direkt. Men så kan vi ju inte ha det.

Man måste vara diskret med sin gissning och gärna lura de andra gissarna i fel riktning! Inte för att vara elak utan för att det blir vansinnigt roligt i båset då! Blåsipporna står som spön i Schubertbacken! 

För nypåstigna passagerare kommer nu en liten sammanfattning!

Välkomna! Varje dag 1–24 december kommer en gåta här på bloggen. Det är en text eller en bild och man ska lista ut vad jag har gömt mellan raderna. Ofta är det en författare eller en litterär person, men ibland är det något annat, t.ex.

  1. Groucho Marx
  2. Povel Ramel
  3. Lill-Babs
  4. Jerry Seinfeld
  5. Elton John
  6. Dolly Parton
  7. Svenska skrivregler utgivna av Språkrådet
  8. Steve Jobs
  9. Lasse Granqvist
  10. Clas Ohlson
  11. Chaplin
  12. Britney Spears & Madonna
  13. Einstein
  14. Bob Geldof
  15. House of Eliott
  16. Yoko Ono
  17. Mao
  18. Magnus Uggla
  19. Julius Caesar
  20. Eddie Meduza
  21. Magnus, Brasse & Eva
  22. Ebba Grön
  23. David Bowie
  24. Marie Antoinette
  25. Queen
  26. John Cleese
  27. Irène och Ève Curie
  28. Nygammal vals med Lill Lindfors och Svante Thuresson
  29. Barack Obama
  30. Jöns Jacob Berzelius.

(Den här listan gjorde jag särskilt till alla som kliver in i båset och sedan lägger sig att dö, snyftande och sjungande en klagosång över sin bristfälliga, litterära bildning.)

Varje dag 2–25 december kommer sedan ett facit, som ligger på facitsajten och på juldagen presenteras även lösningen på den röda tråden som binder ihop alla 24 luckorna med varandra. Ni som känner att ni fortfarande inte riktigt förstår hur detta går till, kan läsa t.ex. 2012 års bruksanvisningsbeskrivning eller kanske 2010 års programförklaring och fokusera på de viktiga fackuttrycken:

  • Att göra en blåsippa: att vara bombsäker på sin sak, men ha fel.
  • HB är bara förkortning för ”hemlisbloggaren” – alltså den som alla letar efter.
  • Att göra en Schubert: att slänga ur sig en tokfelsgissning som man är säker på är alldeles uppåt väggarna … när det i själva verket är det rätta svaret.
  • Att sitta på läktaren är att misstänka att man har så fel och är så väck att man bara är med och njuter av att de andra [nere på planen] verkar ha koll på vad som händer och sker.

Förresten är det ju ett måste att läsa om den stora alfabetiseringskonspirationen också.

Illustrationerna som hänger med varje lucka är ibland men inte ofta en ledtråd och är verkligen inte på allvar och ska inte stjäla ert fokus. Tror jag. Kanske. Ibland.

downingstreet
Huh? Vabaha? Vofför …?

Det roligaste händer alltså i kommentatorsbåset. Klicka på antalet kommentarer längst ner i inläggen eller på rubriken längst upp, så kan du både läsa och skriva. Man kan gissa Dan Brown, Skebokvarnsvägen, Orlando Bloom och Hjalmar Söderberg varenda dag om man vill; hur fel man än har, har man ändå en chans att vinna det pris som delas ut 24 gånger – Hemlisbloggar-t-shirten.

basmeter_t_shirt-2013
Det här är 2013 års t-shirt.
Share
73 kommentarer