Hoppa till innehåll

Prepositioner framför månader?

Hej Lotten!

God fortsättning efter julhelgen!

Här kommer en fundering: ibland dikteras det ” [—] i början november”.

Jag vill skriva och säga ”[—] i början av november”.

Vilket är att föredra?

Bästa hälsningar från Birgitta, läkarsekreterare

 

Hm. Hm … tänkte jag, och sa sedan högt till mig själv:

– Båda sätten används huller om buller men av är väl mycket vanligare? Jag skulle kunna tänka mig att det är dialektalt betingat, men kan inte hitta bevis för det. Hm.

Jag kliade mig en stund på hakan, lade pannan i djupa veck och funderade. Sedan slog jag upp sanningen i ”Svenskt språkbruk”, som säger att av är det enda korrekta!

Men nu är det bevisligen så att i början används såpass ofta att man kan utgå ifrån att det kommer att bli korrekt det också. Orsaken till att har dykt upp i den här konstruktionen, beror på att det finns ett annat uttryck som påverkar:

”Det är början på något.”

”Det är början till något.”

Men när man säger iiiiiiiii början ska det (än så länge) följas av av.

/Lotten

Share
Publicerat iSpråkpolis

9 kommentarer

  1. fd. Misswar

    Ska försöka komma ihåg det. Fler skrivregler åt folket (dvs mig som stavar kansigt och feligt mest hela tiden … )

  2. Men nej, Skogsgurra — lucian är kvar på bloggensidan. Det här är den ack så trista Språkpolissidan. Förmodligen kommer lucian att försvinna endera sekunden — men då finns den ju kvar att beskåda på Julkalenderfacitsidan!

  3. Göran Jonsson

    Sökning på korp med ”i början av december” ger över 500 träffar medan ”i början på” ger drygt 40.
    Allt gott!
    Göran

  4. Göran Jonsson

    Fast jag vet ju förstås inte hur relevant resultatet är. Glömde säga att sökningen var begränsad till tidningstexter.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

wp-puzzle.com logo

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.