Vilse i Dalarna med min mamma
Jag satte in mamma i bilen i morse och körde vilse till Säter. Där skulle vi äta oss feta innan vi åkte vidare vilse till Rättvik och Vikarbyn, där jag har en fotbollsspelare till kusin och en piprökande moster.
Vi reser extremt olika, mamma och jag. Hon har två kvadratmeter karta från 1987, en tjock turistbok från 1979, en rullväska, en ryggsäck och två plastkassar samt 317 frågor. Jag har en mobil, en dator, en liten ryggsäck och inga svar.
– När ska vi åka?
– Vet inte …
– Var ska vi äta lunch?
– Vet inte …
– När ska vi checka in?
– Vet inte …
– Vad är det där för kossor?
– Vet inte …
– Var finns det en bankomat?
– Vet inte … vad … vad ska du med kontanter till?
Jag tar sjumilakliv och behöver gå på toa var 27:e mil. Mamma trippar bakom med myrsteg och vill ha kisspaus lite då och då. Jag vill fotografera konstiga sladdar och fula hus medan mamma vill fotografera utsikter och blommor.
Nu en varm rekommendation till alla som gillar vandrarhem på landsbygden: Backlunds boende i Vikarbyn. Manglade lakan!
LOTTEN!
ALDRIG datorn i sängen eller på mjukt underlag!
För helvete!
Det hindrar kylningen och du kommer att elda upp den.
ALLVARLIGT menat!
SG först igen. Nu med komplett budskap enl Lottens önskemål!
Jag lyder förstås — datorn står där bara under fotograferingen. Nu står den i mitt knä på fem kylklampar.
Fotnot, förresten: jag kör inte vilse på riktigt. Jag kör vilse med flit och på låtsas samt med gps i telefonen. Fast idag tog jag av mot Mora när jag skulle mot Falun. Mamma agerade gps och sa ”men det där var väl inte höger?”.
Mora? Finns även nordöst Eskilstuna
Gammal by med traditionellt lokalt midsommarfirande. 2 km från Gyllenhielms Sundbyholm. 1 km från Sigurdsristningen.
Har din yngste ännu besökt ristningen, och fått historien om nästintill namnen berättad för sig?
I Säter kan man besöka Biografmuseet, om man ringer först. http://www.biografmuseet.se/ Mycket fint!
Mentalmuseet lär också finnas, men där har jag inte varit själv …
Du minns väl Säters kommunslogan? ”Bli tokig i Säter”.
Inte så långt från Säter kan man besöka Fru Decibel, om hon nu inte redan hade åkt hem till Göteborg.
Morrn!
Idag går färden från Vikarbyn till Hammarby Sjöstad, som jag har hört ska vara ett pittoreskt ställe.
Fru Decibel: Vi såg biografmuseet, men då hade jag redan blicken på ”Annas Brödbod” och en stängd kyrka, så vi tappade biofokus. Ja, och så var det ju en distraherande accent någonstans också.
Din mor har fel, du svängde ju åt höger. Tjejhöger.
I övrigt så håller jag med SG, inte bara för att öka livslängden på datorn utan för att öka livslängden på din familj. Om man har för vana att slänga sin laptop i sängen eller soffan så kan det gå som det gjorde för en familj för ett par år sedan. Laptopen glömdes kvar i soffan när familjen gick och la sig. En filt eller en kudde råkade hamna på den och hindrade kylningen. Till slut blev den så het att det började pyra i soffan och den giftiga röken dödade hela familjen.
Justering, den var inte nödvändigtvis övertäckt. Läs länken och faktarutan. Det var en annan laptop som börjat brinna när den var övertäckt.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article12167833.ab
I tillägg till PKs sorgliga berättelse meddelas att livslängden hos elektronik, päron och köttbullar halveras var åttonde grads temperaturhöjning. Anledningen till att Google placerar en stor datahall i Norrland är faktiskt att det är svalare där än på många andra ställen så att kylningen blir enklare/billigare.
Ett barnbarn brukade sitta med sin dator i sängen vilket dödade den ganska snabbt. Jag förmodades förhandla med leverantören eftersom garantin fortfarande gällde. Deras tekniker konstaterade snabbt att den hade körts med blockerad kylluft. Så det var bara att slanta upp.
Kylklampar är nog bra. Men inte på knäna – kan förvärra saker.
Örjan
Det Mora som ligger i Sörmland är det så kallade Bondmora. Det som ligger i Dalarna är Masmora. Distinktionen införd av Posten på den tiden det inte fanns postnummer.
SG: Det är Facebooks serverhall och den ligger i Norrbotten som är något annat än Gästrikland. Norrland är stort.
De av er som har tålamod och intresse bör läsa detta om Google http://www.theatlantic.com/technology/archive/2012/09/how-google-builds-its-maps-and-what-it-means-for-the-future-of-everything/261913/?google_editors_picks=true
Sammanfattning: GoogleMaps har blivit så mycket mer än en karta. Och det är nästan en slump att det blev så. Genom att låta datorerna tolka information från StreetWiev kan systemet hålla reda på enkelriktningar och mycket annat.
Vilse i Dalarna – inte en chans!
Facebook? Trodde Google. De ser ju ut att behöva mycket datakraft också. Se ovan.
Jorå, jag har rest, och reser, mycket bland pappersbruk, kraftverk och gruvor i Norrland sedan 40+ år och känner tämligen väl till geografin. Ber om ursäkt att jag förenklade lite.
Ensam i regnet:
http://pontu.eenet.ee/player/kalakotkas.html
PK. Det där var ett påhopp!
Min man säger att man visst kan ha datorn i sängen. Och ställer den på ett gammalt fiabräde i fanér. Medan jag klämmer fast den mellan mage och lår så att undersidan svävar fritt. Fast det får jag inte för honom.
Man skulle ju kunna tro att FB byggt en cool och modern serverhall där man utnyttjar svalare väder OCH tar reda på överskottsvärmen. Men det hade varit alldeles för klyftigt och miljömedvetet. Pfffh.
Att man inte tar så hårt på växthuseffekten i USA är väl en sak, men varför såg inte kommunen till att man byggde smart kan man fråga sig.
”Vi har en idé: om ni kopplar in er överskottsvärme på vårt värmesystem så kan ni få betalt för det.” Knappast ett erbjudande att tacka nej till kan man tycka.
är det där en sko som ligger på sängkanten?
Min säng, hemma och borta, brukar också vara en salig röra. Om nån är intresserad av att hålla en dator från att överhettas vid sänganvändning, så har jag en laptop-bricka från bosign som jag försöker bli av med, http://www.bosign.se/shop/product.lasso?cat=z_LAPTOPIPAD&id=261360&list=z_Laptopbricka_laptop
Kudden under är dock svart. Praktiskt men inget jag använder.
manglade lakan utgör i sig en stjärna i hotellkalendern!
Plus vattenkokare.
Och 72 bilmil senare med en detour till Hammary Sjöstad: jag är hemma.
Återkommer strax. Någon har ställt ett glas champagne framför mig.
Vilken lyllo du är, Lotten som har en mamma som du kan resa omkring med. Jag och min lilla Mamma brukade också resa tillsammans. Jag minns särskilt vår tripp till Florens där vi blev nästan rånade men jag sprang ikapp tjuven och fick tillbaka våra väskor. Jag hade träningsvärk sen hela florensveckan . Och till Paris där jag tvingade Mamma att äta sniglar, en ljuv hämnd för allt äckligt hon tvingade i mej i min späda barndom. Nu är Mamma gaggig och trött och det går inte att resa omkring med henne. Men så länge hon i alla fall känner igen mej är det ju inte helt hopplöst att träffas.
Jag har nu berättat för familjen om min resa med mamma till mostern.
Av någon mystisk anledning ligger alla på golvet och skrattar och håller sig för magen och skriker att jag ska sluta. Därför har jag nu öppnat datorn och skrivit detta.
Lotten On Tour 2013:
Jag har roliga släktingar
Lotten Bergman berättar om sina roliga släktingar och deras göranden. Många glada skratt och igenkännande leenden utlovas. Efter föreställningen bjuds hela publiken på champagne.
Du är ganska underhållande också. Det springer så att säga i familjen.
Olle är min favoritnykterist. Vänta bara vad offspringen kommer att leverera. Ser redan tydliga tendenser i lovande riktning.
Tjejhöger! Aha! (Men jag ÄR ju bra på höger och vänster. Det är så underligt när det blir fel för det är liasom inte mitt fel utan nån annans.)
Åh. En säng. Jag har hittat en säng. Förmodligen är det inte min, men här ska jag nog sova. (Det är fullt i alla andra sängar.)
Har du fått tillbaka din elektronikfrukt från reparatören än? An Apple a day, keeps the healthy private economy away.
PK ja hon har fått den reparerad.
Nu har Zanardi varit i farten igen. http://www.bbc.co.uk/sport/0/disability-sport/19519141
Har ni sett att Katharine fortsatter sin färd i riktning mot Nilen källaor? Hon vinner nog fiskgjuseracet, för alla andra är långt efter. Kompisen Erika bestämde sig för att stanna kvar i sisalplanteringen i norra Egypten ett tag till. Några har inte ens lämnat Estland ännu. I detta sammanhang går Katharine under artistnamnet Piret och hon syns som en rosa prick på kartan.
http://birdmap.5dvision.ee/index.php?lang=en
Katharine har haft en hård sommar med TRE krävande ungar. Inte undra på att hon hade bråttom därifrån. Det sitter en ensam onge i boet nu, har den inte vett att flyga söderöver?